Společnost Google si je vědoma toho, že chytré telefony obsahují citlivá data uživatelů. Mnozí telefon využívají k online bankovnictví nebo zde mají uložené soukromé fotografie či konverzace. Aby byla citlivá data lépe chráněna, Google přidává nové funkce. Ty pomohou ochránit Android zařízení před, během i po krádeži.
Reset zařízení již nebude tak jednoduchý
Nový balíček pokročilých funkcí ochrany proti krádeži bude zpřístupněn přes aktualizaci služeb Google Play. Má se tak stát ještě letos, přičemž novinka se dostane na zařízení se systémem Android 10 a vyšším. Jak podotkl Google, některé funkce budou nativně dostupné v systému Android 15. Aktualizace, která bude obsahovat vylepšené možnosti ochrany, přijde koncem roku.
Podle Googlu je cílem některých zlodějů ukradené zařízení rychle restovat a prodat. Proto do svého systému přidává novou funkci, která ztíží zločinci obnovení továrních nastavení. Pokud si zloděj vynutí reset ukradeného telefonu s Androidem, nebude jej možné znovu nastavit, aniž by znal přihlašovací údaje vašeho zařízení nebo účtu Google. Tímto se stane zařízení neprodejným, což sníží motivaci zloděje ke krádeži.
V rámci novinek přibude i takzvaný „soukromý prostor“, který před zlodějem skryje vaše citlivé údaje. Cílem některých zlodějů totiž není prodej ukradeného zařízení, ale získání cenných informací. Z vašeho telefonu může například převést finanční prostředky na svůj bankovní účet. Toto má pro zloděje vyšší hodnotu než samotný telefon nebo tablet.
Soukromý prostor je nová funkce, která vám umožní vytvořit oddělenou oblast v telefonu, kterou můžete skrýt a uzamknout pomocí samostatného PIN kódu. Díky tomu získáte další zabezpečení pro aplikace s citlivými údaji. Může se jednat například o finanční nebo zdravotní aplikace.
Častější autentifikace
Změnou prošla i funkce Najít moje zařízení. Chcete-li tuto funkci zakázat, nově si zařízení vyžádá váš PIN kód, heslo nebo biometrické ověření. Projít ověřením budete muset také v případě, že si chcete nastavit prodloužení časového limitu obrazovky. Těmito kroky se přidává další vrstva zabezpečení, která brání zločinci, aby nechal zařízení odemčené, respektive aby nebylo možné online sledování.
Zvýšená úroveň autentifikace vás zase ochrání v případě, že zloděj zná váš PIN kód. Pokud tuto vyplepšenou autentifikaci povolíte, zařízení bude vyžadovat biometrické údaje pro přístup a změnu důležitých nastavení účtu Google. Autentifikace se bude vyžadovat také při změně PIN kódu telefonu, zakázání ochrany proti krádeži nebo při přístupu k přístupovým klíčům, bude-li se tak dít z nedůvěryhodného místa.
Automatický zámek poháněný AI
Společnost Google myslí také na automatickou ochranu v momentě odcizení telefonu. Nová funkce dokáže automaticky rozpoznat podezřelé signály a proaktivně ochrání vaše data v zařízení. Automatický zámek bude pohánět umělá inteligence a v případě, že vám někdo vytrhne telefon z rukou, obrazovka se rychle uzamkne.
Pokud se telefon dostal do rukou zloději a on se ho pokusí na delší dobu odpojit, funkce Offline Device Lock automaticky uzamkne vaši obrazovku. Tím se ochrání vaše data, i když je telefon mimo síť. Android bude umět rozpoznat i další příznaky. Například uzamkne obrazovku zařízení, když dojde k více neúspěšným pokusům o ověření.
Uzamčení obrazovky na dálku
Funkce Najít moje zařízení je v Androidu již déle. Umožňuje uživateli na dálku zamknout své zařízení nebo vymazat obsah ztraceného či ukradeného telefonu. Nyní bude možné zařízení označit jako ztracené pro snazší sledování.
Pro uživatele, kteří jsou po krádeži svého mobilu v šoku a neumí si vzpomenout na heslo k účtu Google, přibude funkce Remote Lock. Pomocí jakéhokoli zařízení bude možné uzamknout obrazovku svého telefonu a to pomocí svého telefonního čísla a rychlé bezpečnostní výzvy.