Modré světlo z obrazovek počítačů a telefonů poškozuje mozek

Luboš Srb

Není to poprvé, kdy vědci upozorňují na nebezpečí v případě modrého světla, které vychází z obrazovek našich počítačů či smartphonů.

Tentokrát výsledky výzkumu, který byl publikovaný v časopise Aging and Mechanisms of Disease, dokazují poměrně hrozivé následky – naštěstí zatím dokázané jen u octomilek, nikoliv u lidí.

Zhoršení mobility a poškození mozku

Pokud je organismus dlouhodobě vystaven modrému světlu, může to vést k poškození mozku a urychlit proces stárnutí. V případě malých mušek, které možná i u vás doma létají na ovoce, bylo zjištěno, že vystavení tomuto světelnému spektru zhoršilo jejich mobilitu a způsobilo poškození jejich mozkových buněk.

Vědci dále zjistili, že i slepé mušky, které měly mutaci bránící jim v rozvoji jejich očí, vykazovaly podobný druh poškození. To tedy vyvolává otázky, zda trávení příliš mnoho času v umělém světle může mít dopad na celkové zdraví? A nejde jen o mušky, ale také o lidi, kteří jsou vystaveni stále více modrému světlu, nejen u počítačů a smartphonů, ale i kvůli běžně používaným LED diodám v případě osvětlení. Výsledky však zatím nemáme.

TIP: Huawei Track AI s umělou inteligencí odhalí zrakové problémy u dětí

Modré světlo má vliv na zdraví

Došlo tedy k experimentu, kdy vědci vystavili mušky různým formám světla. Jedna skupina hmyzu strávila 12 hodin ve světle a 12 hodin ve tmě, druhá skupina pak byla držena v neustálé temnotě. Výsledek? Mouchy vystavené modrému světlu vykazovaly poškození jejich sítnicových buněk a mozkových neuronů a měly výrazně kratší životy ve srovnání s těmi, které byly drženy v naprosté tmě. U první skupiny hmyzu bylo také prokázáno, že mají sníženou lezeckou schopnost, což je znakem stárnutí. Podle vědců i relativně slabé světlo zkracuje život o 5 až 15 %.

Jaga Giebultowicz, profesor na Oregonské státní univerzitě na katedře integrativní biologie, však zdůrazňuje, že tento výsledek nelze aplikovat na člověka, protože lidský mozek „dostane mnohem méně světla než létající mozky“. Pouze je možné říci, že dlouhodobé vystavení modrému světlu má škodlivé účinky na buňky, přičemž buňky mouchy a člověka fungují podobným způsobem, takže i výsledky budou podobné.

Pokud mají mouchy možnost volby, vyhýbají se modrému světlu. U lidí to ovšak na rozdíl od zvířecí říše tak snadné není, když se v modrém světle pohybujeme skoro na každém kroku a vyhnout se osvětlení v obchodních centrech, v domácnostech nebo před obrazovkami není tak úplně snadné. Ale dají se učinit taková protiopatření, aby se člověk nevystavoval modrému světlu zbytečně dlouho a zbytečně často – na telefonech s Androidem nebo na iPhonech už nějakou dobu můžete redukovat úroveň modrého světla a přepnout tak displej do teplejších barev, či používat režim pro omezení doby strávené se smartphonem nebo i počítačem. Extrémním řešením je pak nosit brýle s jantarovými čočkami, které dokonale filtrují veškeré modré světlo kolem nás.

zdroj:


Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články