Mise na Mars s lidskou posádkou je myšlenka, která v hlavách vědců, odborníků, a nejen teoretických fyziků rezonuje dlouhá léta. I největší optimisté však považovali takový počin za reálný v příštích deseti, dvaceti letech. Jestliže jste někde na internetu vyčetli „rok 2037“, nešlo rozhodně o výmysl.
Mars až v roce 2029
Kolonizace dalších planet a vesmíru obecně je s přibývajícím rozvojem technologií stále více na pořadu dne. Jde o téma, které živí zejména vizionáři jako Elon Musk. Šéf automobilky Tesla a zakladatel firmy SpaceX, jež je technologická společnost působící v aerokosmickém průmyslu, vloni poodhalil plány na dobývání Marsu.
Přitom k tomu, aby vzbudil velkou vlnu očekávání, mu stačila pouhopouhá číslovka. Podle jeho odhadů se totiž příští kolonizace rudé planety nejdříve dočkáme v roce 2029. Na Twitteru se tehdy objevil i symbolický příspěvek s výmluvným “2 0 _ _ ?”, jež v měl ve čtenářích evokovat výše vyřčené.
V poslední reakci na Muskovy ambiciózní plány nás zaujal názor Billa Gatese, bývalého zakladatele a generálního ředitele americké společnosti Microsoft; dnes vášnivého filantropa a zejména investora. V nedávném interview pro BBC řekl, že celý projekt v souvislosti s Marsem je příliš drahý špás.
„Dobýt Mars zní úžasně, ale je to příliš drahé. Vezměte si jen, kdybyste tyto peníze vzal a použil třeba na nákup nejrůznějších vakcín a díky nim zachraňoval lidské životy…“ – Bill Gates.
Jeho postoj následně vzbudil velké vášně a rozdělil fanoušky na dva tábory. Jedni vyzdvihují Gatesovu snahu o to udělat ze Země lepší místo pro život, druzí říkají, že jde zčásti o alibismus, protože prý před dvaceti, třiceti lety uvažoval jinak. V této rovině prý kritizování Muska není příliš na místě.