Musk spolupracuje s Evropou. SpaceX vynesla satelity systému Galileo
- Raketa Falcon 9 úspěšně vynesla satelity Galileo na oběžnou dráhu
- To navíc za přísného utajení a bez větší pozornosti médií
- Co všechno o tom víme?

Nové zprávy hovoří o úspěšném startu rakety Falcon 9, jež během 27. dubna vynesla na zemskou oběžnou dráhu dvojici satelitů navigačního systému Galileo. Mnoho otázek však vzbudilo neobvyklé rozhodnutí vesmírné agentury ESA o uskutečnění této mise pod zvýšeným stupněm utajení. Může tedy ve skutečnosti jít o tajnou vládní, či armádní misi?
Utajené rozšíření navigační sítě
Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX během sobotního večera úspěšně transportovala navigační satelity Galileo GM25 a FM27 na oběžnou dráhu Země. Úspěšnou aktivaci a zapojení do provozu pak o několik hodin později potvrdila nejen vesmírná agentura ESA, ale také EUSPA (vesmírná agentura Evropské unie). Navigační systém Galileo tak může slavit další úspěšné rozšíření, jež v budoucnu bezpochyby přispěje k vylepšení jeho momentálních schopností.
Je ovšem nutné zmínit, že celý průběh mise a vlastně i samotné plánování probíhaly za neobvykle vysokého stupně utajení. Ze strany ESA a SpaceX tak tentokrát, kupříkladu nedošlo k poskytnutí žádného videa ze zahájení, či průběhu mise. Na celé situaci je pak ovšem zvláštní i fakt, že předchozí vypuštění na raketách Ariane a Sojuz, proběhla s daleko větším pokrytím v médiích a na sociálních sítích.

Čtěte také: NASA otestuje novou technologii. Na Měsíci zatočí s nechtěným prachem
Spása v podobě Falconu 9
Thierry Breton, komisař Evropské unie pro vnitřní trh, na svých sociálních sítích komentoval nedávný start jako úspěšný a klíčový pro zachování kontinuity a spolehlivosti civilních i vojenských aplikací navigační sítě Galileo. Skutečně důležité ovšem pro ESA bylo navázání dohody právě se zmiňovanou soukromou agenturou SpaceX. Je totiž známo, že po ztrátě přístupu k raketám Sojuz v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a vyřazení starší Ariane 5 fakticky přišla evropská agentura o veškeré možnosti přepravy vlastních satelitů.
Momentálně se tak spekuluje o dalších dvou startech, k nimž by v rámci nové dohody mohlo dojít. Nedostatek nosných raket totiž v současnosti více než kdy dřív postihuje veškeré plánované mise, nejen evropských vesmírných agentur. Proto se také očekává, že se následující dva roky vesmírných misí ponesou ve znamení četných startů znovu využitelných raket společnosti SpaceX.
Autor článku

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.
Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.