NASA chce v rámci své další chystané mise otestovat „vesmírnou prachovku“
Ta by mohla být klíčovou součástí mnoha nadcházejících lunárních misí
Jak vlastně funguje?
Vesmírná agentura NASA k Měsíci již brzy vyšle experimentální zařízení, jehož technologie by mohla významně pomoci mnoha nadcházejícím lunárním misím. Účelem oné technologie je totiž efektivní odpuzování prachových částic od vybraných citlivých zařízení a součástí vesmírných lodí. Informuje o tom server Space.
Prach jako nepřítel
Měsíční prach není stejný jako ten pozemský. Tato myšlenka se dost možná stala základem nově chystané mise Firefly Blue Ghost Mission 1, jež si klade za cíl podpořit mnohé připravované mise svou technologií pro odpuzování částeček prachu. Ten, jak se totiž ukázalo, může potenciálně znamenat velký problém pro správné dlouhodobé fungování statických zařízení nejen na měsíčním, ale i ostatních površích převážně prašných těles.
Dle vedoucího výzkumného pracovníka ESPL NASA, Charles Buhlera, nelze k lunárnímu prachu přistupovat tak jako k tomu, který se běžně vyskytuje na naší planetě. Sám o sobě je totiž podstatně drsnější a konzistenčně nezřídka kdy připomíná spíše drcené sklo. Jakékoliv snahy o jeho ruční, či hrubé „smetení“ by tak potenciálně mohly skončit nemalými škodami.
Zde se na scénu dostává vesmírná agentura NASA, jež se nově rozhodla využít již více než 20 let vyvíjenou technologii EDS (Electrodynamic Dust Shield). Ta stojí na kombinovaném využití elektrod a elektrických polí k zachycení a odstranění i těch nejmenších částeček prachu z objektů a částí vybavení, na nichž je nainstalována. V praxi by tedy mohla být využita jak k ochraně statických základen, tak i jednotlivých částí výbavy astronautů.
Technologie EDS ovšem nebyla testována pouze v laboratorních podmínkách. Jeden z posledních experimentů totiž proběhl na palubě přistávacího modulu, jenž byl teprve nedávno vyslán k Měsíci. Konkrétně zde pak bylo EDS umístěno v čočkách kamerového systému EagleCam CubeSat, kde se také skvěle osvědčilo.
Právě tyto úspěchy tak nejspíše NASA usvědčily v tom, že tato technologie rozhodně skýtá nemalý potenciál. Bylo proto rozhodnuto, že EDS bude instalováno na palubu modulu mise Blue Ghost Mission 1 společnosti Firefly Aerospace, během níž bude dlouhodobě zkoumán a analyzován výzkumníky z vesmírné agentury.