Muskův SpaceX předvedl první videohovor přes satelitní síť Starlink

Dominick Tomanec
  • SpaceX vůbec poprvé předvedl svou technologii Direct to Cell
  • Ta může v budoucnu posloužit k signálovému pokrytí mnoha odlehlých oblastí
  • Co tedy zatím dokáže?
Starlink se stane novým mobilním operátorem v ČR
Starlink se stane novým mobilním operátorem v ČR

Soukromá vesmírná společnost SpaceX vůbec poprvé oficiálně předvedla videohovor provedený skrze stále testovanou satelitní službu Direct to Cell. Dle samotné společnosti má pak právě tato technologie potenciál přinést telefonní signál i tam, kde to doposud nebylo možné. Jde však prozatím vše podle představ?

SpaceX uskutečnila nadmíru úspěšný test

Celosvětové signálové pokrytí je již celé roky kýženým cílem mnoha světově proslulých technologických společností. S dobou, která jde neustále vpřed, je totiž více než kdy dřív žádoucí dostupnost a možnost stabilní internetové a mobilní komunikace napříč celým světem. Jak se však dle nejnovějších zpráv ze světa technologií zdá, i toto by již velmi brzy mohlo být možné.

Známá vesmírná společnost SpaceX, založená miliardářem a podnikatelem Elonem Muskem, totiž prostřednictvím části své satelitní sítě Starlink poprvé veřejně demonstrovala svou technologii na videohovoru. K tomu bylo využito „demoverze“ stále testované nové technologie Direct to Cell, kterou bylo doposud osazeno pouze 38 vypuštěných satelitů.

Samotná SpaceX pak na svém profilu sítě X představila krátké video zobrazující onen videohovor mezi dvěma telefony, z nichž jeden využívá klasické pozemní signálové připojení a druhý právě zmíněnou technologii Direct to Cell. Ač však kvalita nebyla nijak špičková, stále se svým způsobem jedná o malou revoluci v oboru.

Fotonika umožní nové způsoby přenosu rádiového signálu
Fotonika umožní nové způsoby přenosu rádiového signálu

Čtěte také: SpaceX vynesla do vesmíru speciální várku satelitů. Mají být špionážní


Telefonování pro každého

Navzdory velmi nízkému počtu Direct to Cell satelitů, jenž byl navíc k začátku roku sotva šestinový, je více úctyhodné, že se mimo úspěšné zprostředkování hovoru podařilo navíc dosáhnout rychlosti stahování až 17 megabajtů za sekundu. Pokud tedy bude další testování i nadále pokračovat v tomto duchu a s obdobnou úspěšností pravděpodobně nebude nic, co by bránilo plánovanému spuštění na území Spojených států s výhradní podporou pro zákazníky T-Mobile.

Jak už tedy bylo výše zmíněno, právě tato technologie se může stát oním dlouho hledaným řešením na otázku světové konektivity. Mnohé odlehlé či chudé oblasti totiž často nejsou způsobilé pro budování vlastních vysílačů a antén, jaké známe kupříkladu i z naší Země. Proběhne-li tedy během příštího roku schválení příslušnými orgány a následné vyslání vyššího množství Direct to Cell satelitů na oběžnou dráhu, lze téměř jistě očekávat, že dojde ke spuštění v mezinárodním měřítku.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články