SpaceX vyslala do vesmíru několik satelitů nové generace
Ty by dle všeho mohly být americkou vládou využity ke špionážím
Co o tom prozatím víme?
Vesmírná společnost SpaceX nechala během včerejšího brzkého rána vynést celou sadu moderních satelitů. Ty jsou součástí utajované vládní mise NROL-146, o které nám toho není příliš známo. Dle mnohých by se však mohlo jednat o špionážní, či armádní satelity, vybavené nejmodernějšími technologiemi. Co na tom však může být pravdy?
Vládní satelity nové generace
Soukromá vesmírná společnost SpaceX miliardáře a podnikatele Elona Muska je vzhledem ke svým četným zakázkám nezřídka kdy považována za velmi tajnůstkářskou. V minulosti se tak kupříkladu stala terčem kontroverze způsobené pravděpodobnou spoluprací s americkou tajnou službou CIA (čímž jsme se zabývali v jednom z našich starších článků), pro níž měla údajně vynést hned několik satelitů. Velmi podobně na tom ovšem může být i mise NROL-146, jež byla provedena během včerejšího rána.
Jak již bylo výše zmíněno, příliš mnoho toho o ní nevíme. Jedná se totiž o další z misí NRO, jež je jednou z amerických bezpečnostních složek a zvýšený stupeň bezpečnostních opatření, je tudíž více než žádoucí. Na veřejnost se tak nedostaly žádné záběry z vypouštění družic, ani samotného startu nosné rakety Falcon 9. Ví se však, že samotná mise proběhla nanejvýš úspěšně a s nejvyšší pravděpodobností vypuštěné satelity patří k nové generaci.
Samotná mise je však nejen komunitou zájemců o vesmír a vesmírné cestování, ale také mnohými odborníky, považována za záminku k rozmístění špionážních, či armádních satelitů na oběžné dráze Země.
V popisu oné mise agentura NRO uvádí, že při ní dojde k vůbec prvnímu spuštění rozšířené architektury stavící na filosofii „Síla je v číslech“. Nová strategie americké vlády ohledně rozmisťování důležitých satelitů má totiž nově spoléhat na vyšší počet menších družic, místo jedné velké (jak bylo typické v době studené války). Bezpečně lze tedy předpokládat, že v případě mise NROL-146 došlo k využití právě této architektury.
Na závěr pak také není od věci zmínit, že se jen za tento rok jedná již o 52. orbitální misi společnosti SpaceX, což ji bezkonkurenčně řadí nad všechny ostatní agentury napříč světem. Vzhledem k případům jako je právě mise NROL-146, je však také nutno zmínit, že jen 36 z nich náleželo misím komunikačního systému Starlink.