NASA nechá spadnout starý satelit. Jaká je šance, že někomu ublíží?

Tomáš Richter
  • Přesluhující družice NASA brzy vstoupí do atmosféry
  • Satelit od roku 2002 pozoroval erupce na Slunci
  • Vesmírná agentura vyčíslila pravděpodobnost zásahu
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) skončí v roce 2031
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) skončí v roce 2031

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír oznámil, že nechá již brzy spadnout přesluhující satelit Reuven Ramaty High Energy Solar Spectroscopic Imager (RHESSI).

Konec jedné éry

Zařízení mělo za úkol monitorovat sluneční erupce a výrony koronální hmoty. Podle NASA vstoupí toto těleso do atmosféry ještě letos v dubnu. To je o poznání déle, než bylo zprvu zamýšleno, informuje server Futurism.

RHESSI byl totiž oficiálně vyřazen z provozu 2018, nicméně k jeho definitivní likvidaci dojde každým příštím dnem. V tomto kontextu se nabízí otázka, jestli neexistuje nějaké riziko, že by úlomky, které neshoří v atmosféře, nemohly někomu ublížit.

Planeta Země, ilustrační
Planeta Země, ilustrační

Čtěte také: Umělá inteligence dostala za úkol zničit civilizaci. Zkouší novou taktiku


Riziko střetu podle NASA existuje

„NASA očekává, že většina družice shoří při průletu atmosféru, ale očekáváme že některé části dopadnu na zemský povrch. Riziko zásahu je přibližně 1:2 467.“

Jak vesmírná agentura blíže vysvětlila ve svém prohlášení, satelit „poskytl zásadní vodítka“ o slunečních erupcích a výronech koronální hmoty a událostech, jež mohou mít zásadní vliv pro život na Zemi.

S pomocí RHESSI vědci také zjistili, že gama záblesky, které se čas od času objevují při bouřkách v zemské atmosféře, jsou mnohem frekventovanějšími jevy, než se doposud myslelo.


Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články