NASA testuje, co vydrží nové skafandry pro misi na Měsíc. Střelbou ze zbraně!
- NASA by ráda po čase vyslala člověka na Měsíc
- Není to pravděpodobné, ale astronauta může zasáhnout mikrometeorit
- Pokud vás takový objekt zasáhne, s velkou pravděpodobností to nepřežijete

Vesmír je velké prázdné místo… tedy dokud se nepotkáte s nějakým objektem, i když malým. To je totiž skutečná hrozba, protože ve vesmíru poletuje spousta sice malých, ale velmi rychlých objektů – mikrometeoritů. I když nemají třeba ani gram, tak rychlost jim dává neskutečnou kinetickou energii. Ostatně vzoreček pro výpočet této energie (1/2 hmotnosti x rychlost²) jasně ukazuje, že rychlost hraje naprosto zásadní, doslova exponenciální roli.
NASA testuje nové skafandry
Americká agentura NASA proto v Glenn Research Center’s Ballistic Impact Lab testuje nové skafandry jednoduše tak, že do nich doslova střílí. Používá k tomu s trochou nadsázky takovou trochu lepší vzduchovku.
Ta pomocí stlačeného vzduchu udělí ocelové kuličce rychlost kolem 920 metrů za sekundu. To je hodně podobné výkonným puškám a pro ještě lepší přirovnání je to asi 2,6x rychlost zvuku. Cílem je samozřejmě simulovat náraz mikrometeoritu, či podobného objektu, které mohou při procházce po Měsíci teoreticky astronauty ohrozit.

Čtěte také: NASA zastavila práce na lunárním modulu SpaceX, kvůli žalobě Blue Origin
Únik tlaku může zabít
Skafandr totiž je samozřejmě utěsněný a natlakovaný. I v případě, že astronaut uvnitř nebude fatálně zraněn, hrozí rychlá dekomprese a s tím spojené sekundární problémy. Aby byla simulace co nejvěrnější, probíhají střelby do skafandrů ve vakuu a snímá je vysokorychlostní kamera. Samozřejmě musejí materiály splňovat i další požadavky, ale testy žádných z nich nejsou asi natolik zajímavé.
Autor článku

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.