Program Artemis má odstartovat již v pondělí 29. srpna ve 14:33 našeho času
První mise vezme jen figuríny, na lidskou posádku dojde nejdříve až v roce 2025
Přistání slavného astronauta Neila Armstronga na Měsíci v barvách americké agentury NASA proběhlo 21. července 1969, tedy již před více než padesáti lety. Vesmírný program bohužel poté utrpěl technologický pád, takže nikdo nebyl schopen tento úspěch zopakovat.
Program Artemis aneb návrat lidí na Měsíc
To se ale má změnit díky programu Artemis, jehož cílem je vrátit lidskou posádku na Měsíc. A tentokrát už nejde jen o to zavítat na krátkou návštěvu, ale trvale se zde usadit a mít pravidelné lety, které by mohly využívat pro své zkoumání a bádání především vědci.
Mise Artemis I by měla začít již v pondělí 29. srpna ve 14:33 našeho času, na kdy je naplánovaný start rakety Space Launch System (SLS). Ta vynese do vesmíru loď Orion, na jejíž palubě budou dvě figuríny pojmenované Helga a Zohar. Vyrobila je Izraelská kosmická agentura.
Nejdříve bezpilotní let, pak oblet s posádkou, a nakonec i přistání
Jak uvádí server The New York Times, v Kennedyho vesmírném středisku už se nachází raketa, která má za úkol obletět Měsíc se dvěma figurínami a v pořádku se vrátit zpátky na Zemi. NASA chce především zjistit, zda jsou rakety připraveny na budoucí cesty s lidskou posádkou.
Pokud se ptáte, kdy se vrátí na Měsíc člověk, tak to ještě nějaký ten pátek potrvá. V příštím roce by stejnou trasu kolem Měsíce a zpátky na Zemi měla proletět vesmírná loď už s lidskou posádkou a v roce 2025 (nejdříve, možná i později) by pak mělo dojít k očekávanému přistání člověka na Měsíci.
Odjakživa fandím pokroku technologií, nejen ve světě mobilních zařízení a automobilů. Bez chytrých a užitečných inovací je život jako bez vína, žen, nebo vy víte čeho.
Odjakživa fandím pokroku technologií, nejen ve světě mobilních zařízení a automobilů. Bez chytrých a užitečných inovací je život jako bez vína, žen, nebo vy víte čeho.