Nečekaný objev. Kolem planetky krouží měsíc rozdělený na dvě části
- Němečtí astronomové objevili velmi unikátní planetku
- V její blízkosti totiž obíhá přirozená družice, která je rozdělená na dvě části
- Jak je to možné?

Výzkumný tým z německé vesmírné agentury DPA odhalil nové výsledky zkoumání nepříliš vzdálené miniaturní planetky Dinikinesh. Ukázalo se totiž, že i navzdory svým zanedbatelným rozměrům disponuje vlastní unikátní přirozenou družicí, již lze považovat za jakýsi proto-měsíc. Ze všech zajímavostí se však jedná o pouhou špičku ledovce. Co nového nám tedy tento tajemný objekt může ještě ukázat?
Neobvyklý vesmírný mikrosystém
Ač se cíle výzkumů velkých vesmírných agentur v posledních letech čím dál častěji přesouvají mimo naší sluneční soustavu, stále zůstává nespornou pravdou, že o našem planetárním okolí víme jen velmi málo. Skvělým příkladem pak může být teprve nedávno zdokumentovaná planetka Dinkinesh, jež se vzhledem ke své pouze několikasetmetrové velikosti a faktu že disponuje vlastní přirozenou družicí, stává unikátem na poli vesmírných systémů.
Jejím zkoumáním se zabývá německá vesmírná agentura DLR prostřednictvím pozorovacího satelitu Lucy (provozovaného agenturou NASA), přičemž se zaměřuje na její vznik a materiální složení. Velkým středem zájmu se ovšem relativně nedávno stala i samotná družice, která je oproti jiným objektům svého druhu raritní svým rozdělením na dva různě velké kusy, jenž jsou vzájemně přitahovány slabým gravitačním polem. Vyplývá to z vyjádření spoluautora studie, Stefana Mottola.

Čtěte také: Starship úspěšně dokončila let. Podařilo se jí to až na čtvrtý pokus
Potenciál k budoucímu výzkumu
Samotná planetka Dinkinesh má v průměru pouhých 720 metrů a její přirozená družice (také známá jako Selam) ji obíhá ve vzdálenosti tří kilometrů, ve dvou zhruba dvousetmetrových kusech. Dle provedených pozorování disponují všechna tělesa tohoto jedinečného systému až překvapivě komplikovanou strukturou a složitou dynamickou historií. Většina odhadů se také jednoznačně shoduje na jejich totožném původu, či přímo vzniku zapříčiněném destrukcí jediného většího objektu.
Za zmínku rozhodně stojí, že si mise sondy Lucy klade za cíl zkoumat nejen Dinikinesh, ale hned deset dalších planetek, které postupně navštíví a zdokumentuje v průběhu následujících dvanácti let. Dle vyjádření agentury NASA totiž může být zkoumání podobných malých těles klíčové k pochopení vzniku planet naší sluneční soustavy.
Autor článku

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.
Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.