Nejde jen o kyslík. Víte, proč jsou stromy pro budoucnost lidstva klíčové?

Adam Pos
  • Vědci zkoumají, jak se tvořily mraky před industrializací
  • Stromy mají na výskytu oblačnosti značný podíl
  • Mnoho klimatických modelů se bude muset upravit
Oblaka
Oblaka

Tým odborníků se zaměřil na dlouho přehlíženou oblast při zkoumání klimatu, kterou je oblačnost. Díky špičkovým simulacím odhalili odborníci zajímavé poznatky o tom, jak se formovaly mraky před tím, než jsme jako lidstvo začali vypouštět do atmosféry velké množství znečišťujících látek. Některé dosavadní teorie tak mohou být mylné. Společně s tím se může změnit i optika, s jakou nahlížíme na klimatickou změnu.

Hrátky s mraky

Proces vzniku mraků je relativně složitý a figuruje v něm řada faktorů. Velmi zjednodušeně se oblaka vytvoří tak, že se začne vodní pára shlukovat kolem různých částic jako je písek, prach, kouř, anebo okolo látek, které jsou produkovány živými organismy či stroji. Zkoumáním tohoto fenoménu se zabývá vědkyně Lubna Dada se svým týmem a používají k tomu například obrovskou ocelovou komoru o objemu 26 metrů krychlových v CERNu.

V tomto zařízení lze totiž nasimulovat mnoho zajímavých situací, jak píše server The Wired. Jednou z nich, kterou se Dada momentálně zabývá, se týká otázky, jak se mraky tvořily před tím, než proběhla průmyslová revoluce. Přirozeně se tak vědci zaměřily na přírodní zdroje látek způsobujících tvorbu mraků, což v tomto případě představovaly přírodní chemické sloučeniny zvané seskviterpeny. Jako příklad seskviterpenu uveďme humulen, vyskytující se v pivu, kterému dodává hořkou chuť.

Stromy
Stromy

Čtěte také: Když selže rozum. Vědci chtějí do boje proti změně klimatu zapojit i oceány


Nové poznatky bourají staré modely

Tyto látky se nacházejí právě nejčastěji v rostlinách a stromech a jsou vylučovány do atmosféry, kde podněcují vznik mraků. Tým odborníku tedy provedl experimenty, při nichž vyšlo najevo, že ačkoli jsou látky vypouštěny ve velmi malém množství, ke tvorbě oblačnosti přispívají velkou měrou. To je velká výzva pro dosavadní modely popisující fungování klimatu, protože budou nejspíš muset změnit parametry na měření různých jevů.

Tomuto problému je vystavena i klimatická změna. Na pořadu dne ale není otázka, jestli probíhá nebo ne. Probíhá. Nicméně mraky hrají velkou roli v zachytávání tepla v atmosféře, a tak se někteří vědci domnívají, že by se výchozí bod, podle kterého určujeme náš příspěvek klimatické změně mohl na základě těchto zjištění posunout.

Nutno upozornit, že tohle jsou ale nepotvrzené domněnky, které potřebují důkazy. Výzkumný tým se tedy bude v CERNu dál snažit pochopit celý proces ještě mnohem detailněji.


Autor článku

Adam Pos - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články