Je jím bývalý americký vojenský pilot, podnikatel a umělec Ed Dwight
Co jej po letech přivedlo k cestě do vesmíru?
Soukromá vesmírná společnost Blue Origin miliardáře a podnikatele Jeffa Bezose při své poslední suborbitální cestě překonala jedno z vlastních prvenství. Po více než dvou letech totiž do vesmíru dostala nového nejstaršího astronauta, jímž není nikdo jiný, než jeden z vůbec prvních bývalých adeptů pro mise Apollo, Ed Dwight. Co vše o něm však vlastně víme?
Starší než kapitán Kirk
O obnovení „turistických“ letů soukromé vesmírné společnosti Blue Origin po takřka dvou letech jsme již mluvili v jednom z našich nedávných článků. Ve stručnosti jsme tak během této neděle mohli být svědky další z řady suborbitálních cest, jež dle zavedeného plánu umožňují šestici pasažérů vystoupat na samotnou hranici vesmíru a během několika minut zažít beztížný stav. Tím nejzajímavějším na tomto letu je však bezpochyby fakt, že se jej účastnil doposud nejstarší člověk v historii.
Jedná se o amerického inženýra, umělce a bývalého armádního pilota, jenž se k začátku šedesátých let téměř stal členem jedné z prvních posádek programu Apollo. V současnosti je mu více než úctyhodných devadesát let, přičemž nyní již bývalého nejstaršího muže ve vesmíru, herce Wiliama Shatnera alias kapitána Kirka ze série Star Trek, věkem překonal o necelé dva měsíce. Za zmínku ovšem stojí, že tímto rekordem překonala společnost Blue Origin pouze sebe sama.
Pro Eda Dwighta, nyní již skutečného astronauta, byla nedělní cesta bezpochyby velkým zadostiučiněním. Jak již bylo zmíněno, roku 1961 se stal jedním z kandidátů pro vesmírné mise programu Apollo, přičemž se měl navíc stát vůbec prvním černošským astronautem vůbec. I přes to, že však Dwightovo přijetí do výcvikového programu posvětil samotný tehdejší americký prezident, John F. Kennedy, do vesmíru zavítal až po více než šesti dekádách.
Za zmínku pak rozhodně stojí, že se Dwight po odchodu z letectva nechal zaměstnat u technologické společnosti IBM, načež později založil vlastní společnost se zaměřením na stavebnictví, jen aby se po letech stal umělcem na volné noze (úspěšně totiž vystudoval sochařství). Místo na palubě vesmírné lodi New Shepard si pak na rozdíl od ostatních členů posádky nehradil sám. Bylo mu totiž zafinancováno blíže nespecifikovanou neziskovou organizací, zaměřující se právě na vesmírné cestování.