Německo představuje lákavý cíl pro kybernetické útoky
Vzniklá škoda vyjde zemi na několik set miliard eur
Nejnovější průzkum ukazuje, že je situace alarmující
Kybernetická bezpečnost je v době digitalizace jednou z nejdůležitějších otázek, se kterou se musí společnosti a státy vypořádat. Jak vyplývá z nedávného průzkumu, Německo kvůli hackerským útokům přišlo tento rok o miliardy eur. Co dalšího průzkum prozrazuje?
Německo vs. kyberkriminalita
Německá digitální asociace Bitkom před několika dny zveřejnila průzkum, který si nechala vypracovat za účelem zmapování situace týkající se ochrany digitálních dat ve firmách za rok 2023. Údaje poskytlo více jak tisíc společností a z výsledků se dají vyvodit zajímavé závěry. Na průzkum upozornila agentura Reuters.
Tím prvním je vzniklá škoda, která celkem čítá 206 miliard euro. Zvýšený zájem zločinců a nepřátelských států o data německých firem se však dá očekávat vzhledem k tomu, že místní ekonomika patří k jedné z nejsilnějších na světě. Prezident společnosti Bitkom Ralf Wintergerst dodává, že hranice mezi organizovaným zločinem a útoky od cizích států je v tomto případě velmi tenká.
Zvyšuje se také povědomí o kyberbezpečnostních hrozbách. 52 % respondentů uvedlo, že hackerské útoky ohrožují jejich podnikání. To je sedmiprocentní nárůst oproti předchozímu roku. V roce 2021 takto odpovědělo pouze 9 % dotázaných. Počet napadených firem, kterým byla ukradena data, rovněž narostl. O 7 procentních bodů na hodnotu 70 %.
Pozitivní zprávou ovšem je pokles zaznamenaných útoků během posledních 12 měsíců. Z 84 % všech firem nyní uvádí pouze tři čtvrtiny, že se staly obětí napadení a krádeže dat. To poukazuje na větší obezřetnost společností a ochotu investovat do ochranných prostředků.