Neuralink chce již za méně než rok implantovat první čipy do lidského mozku

Tomáš Rajnoch

O společnosti Neuralink jste již určitě slyšeli. Možná i ve spojitosti s CEO, Elonem Muskem. Ten aktuálně v podcastu Joa Regana prozradil, že jsou velice blízko tomu, aby první mikropočítače implantovali do lidského mozku.

Elon Musk
Elon Musk

TIP: Vynález jako z matrixu. Elon Musk chce tímto způsobem připojit lidské mozky k počítači

Musk se rozpovídal

Světový vizionář Elon Musk, kterého zná snad každý, byl před pár dny hostem podcastu Joa Regana. Zde si povídali přes dvě hodiny, během kterých toho Musk prozradil poměrně dost jak o svém životě, tak i o společnostech jako je například Neuralink.

Konkrétně informace o Neuralinku jsou pravděpodobně těmi nejzajímavějšími. Již v červenci loňského roku Musk škádlil média tím, že pracují na něčem úžasném. Částečně také prozradil to, že se jedná o mikropočítač, jenž bude možno implantovat do lidského mozku. Tehdy ještě ale neprozradil, kdy se tak stane.

„Ještě nový čip nezkoušíme na lidech, přiznávám však, že se toto období blíží.“

Následně také dodal, že za méně než rok již budou technologii testovat na lidských subjektech. Prozatím se spokojili s testováním myší a opic, které se díky tomu naučili částečně ovládat počítač.

Jaká jsou rizika?

Následující otázka Joa Regana je naprosto logická. Zeptal se totiž na rizika spojená s implantací. Dočkal se odpovědi, že riziko s vložením čipu do mozku je velmi malé. Stejně tak jako to, že by tělo tuto technologii odmítlo. Je to prý stejné, jako když lékaři do těla vloží monitor srdce nebo umělou kyčel.

Onen čip od Neuralinku by měl následně sloužit především k léčbě chorob jako je například Alzheimer nebo Parkinson. V budoucnu by měl umět léčit depresi či různé bolesti. Také obnovení myšlenek by neměl být problém. Musk tuto léčbu přirovnal k přerušenými obvodům, které tato technologie opraví.

Zdá se tedy, že budoucnost je již opravdu blízko. Bylo by opravdu skvělé, kdyby takovéto malé zařízení dokázalo léčit zmíněné nemoci, či se člověk třeba pouhým nahráním programu do čipu mohl rychle naučit nový jazyk.

Joe Regan na závěr položil Muskovi ještě jednu zajímavou otázku. A to je ta, že se pomalu blížíme době, kdy nás budou ovládat počítače, a jestli to není špatně. Na to však Musk odvětvil.

„Již teď jsme do jisté míry Cyborgové. Neustále využíváme počítače či notebooky. Pro některé jedince pak absence smartphonu může vyvolat stejné pocity, jako při absenci končetiny.“

Uvidíme tedy, kam až se Neuralink s touto technologií dostane, a zda-li se jim v budoucnu podaří dosáhnout toho, že jejich čipy budou komerčně využívány.

zdroj: Joe Rogan; via: futurism


Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře


Nejnovější články