3 největší vizionáři, kteří mají vliv nejen na svět technologií
- Ve své historii nabídlo lidstvo nespočet významných osob, které ovlivnily svět
- Jen hrstce lidí se však naprosto podařilo změnit to, jak na danou věc pohlížíme
- Které osobnosti podle nás nejvíce ovlivnily technologický svět?

Přelomové produkty
Za dobu, co se Steve Jobs držel kormidla Applu, vyprodukovala společnost produkty jako je počítač Apple Lisa nebo Macintosh. Ten se mu stal nakonec osudným, a v roce 1985 byl své pozice v Applu zbaven. Ten samý rok však založil firmu NexT. První rok od založení to vypadalo na krach, který se však podařilo odvrátit. Produkty NexT byly následně dobré, ale příliš drahé. I díky tomu firma nezaznamenala moc úspěch. Zásadním produktem NexT byl software NeXT Software, Inc., WebObjects pro tvorbu webových stránek, díky čemuž byla společnost v roce 1997 odkoupena právě Applem. Ten samý rok oznámil Jobs návrat do Applu a později také sesadil tehdejšího prezidenta Gilla Amelie z pozice. Málokdo také ví, že právě Jobs vymyslel myš k počítači, tak jak ji známe dnes.

V tomto období až do roku 2011, kdy ze zdravotních důvodů Apple opustil, představila společnost několik přelomových produktů. Například iPod nebo hudební software iTunes. Pravidla hry pak doslova změnil s příchodem prvního iPhonu.
„iPhone je revoluční a magický produkt, který je doslova pět let před mobilním telefonem. Jeho uživatelské rozhraní je největší revolucí od vynálezu počítačové myši.“
Pakliže vás zajímá více informací o smartphonech a dalších produktech Apple, tak určitě zamiřte na náš sesterský web mobilizujeme.cz.
A co filmy?
Steve Jobs byl také velkým milovníkem animovaných a filmů obecně. Proto v roce 1986 odkoupil od Lucasfilm divizi The Graphics Group, která se později přejmenovala na <strong>Pixar</strong>. Zde sice Jobs nedělal zásadní rozhodnutí, nýbrž financoval vznik nových animovaných filmů. Díky němu tak na svět přišly filmy jako Příšerky s.r.o., Hledá se Nemo, Úžasňákovi, Toy Story 2 a mnoho dalších.

Smrt
Jeden z nejvýznamnějších mužů moderní historie v oblasti technologie, zemřel 5. října v roce 2011 po dlouhé a zákeřné nemoci. Jeho práce a odkaz ale jasně vidíme i v dnešní době.
„Váš čas je omezený, tak jím neplýtvejte na to, abyste žili život někoho jiného. Nepodléhejte dogmatu, že máte žít podle toho, co si myslí druzí. Nedopusťte, aby v hluku cizích názorů zanikl váš vlastní vnitřní hlas. A to nejdůležitější: mějte odvahu jít za svým srdcem a intuicí. Protože ty už nějak vědí, kým se ve skutečnosti chcete stát. Všechno ostatní je vedlejší.“
Elon Musk
A opět, pokud se řekne Elon Musk, tak snad každý ví, o koho jde. Pokud ne, tak minimálně o tomto muži slyšel. Jestliže však stále nevíte, o koho jde, tak vám ho zde krátce představíme. Elon Musk se narodil 28. června 1971 v JAR. Zajímavostí také je, že Musk má tři občanství – JAR, USA a Kanada. Svůj první úspěch v oblasti businessu a technologií zaznamenal již ve svých 12 letech, kdy časopisu PC a Office Technology prodal svou hru, kterou naprogramoval v BASICu za 500 dolarů. Elon Musk má také vysokoškolské vzdělání. Konkrétně má dva bakalářské tituly v oblasti obchodu a fyziky.
V dnešní době pak Elona Muska znáte především díky automobilce Tesla. Než se však k tomuto odvětví dostal, tak za sebou zanechal mnoho projektů. Úspěšných, i těch méně úspěšných.
„Možná jsem jako dítě četl až moc komiksů. V komiksu to vždy vypadá, že hrdinové chtějí zachránit svět. Připadalo mi tak, že bych se měl pokusit udělat ze světa lepší místo, protože pravý opak nedává žádný smysl.“

Zip2, X.com nebo PayPal
Ano, za všemi těmito společnostmi stál na začátku právě Elon Musk. V roce 1995 Musk založil společně se svým mladším bratrem Kimbalem společnost Zip2. Na rozvoj tohoto softwaru měli dost peněz díky skupince investorů, kterým se plán společnosti líbil. Zip2 byl určen především pro firmy. Ukládali totiž informace či kontakty firem do mapy. Cílem bylo dokázat, že být pouze ve zlatých stránkách nestačí. V té době se jednalo o skutečně revoluční řešení. V roce 1999 se tak software Zip2 podařilo prodat za 307 milionů dolarů, z čehož 22 milionů šlo do Muskovi kapsy.
V tom samém roce, se Musk rozhodl založit platební společnost X.com, do které zainvestoval 10 milionů dolarů. O dva roky později se X.Com spojil se známějším PayPal. Díky neshodám ve vedení byl Musk sesazen s pozice generálního ředitele, avšak místo v radě mu zůstalo. Důvodem bylo, že Musk nechtěl PayPal prodat společnosti Ebay za 1,5 miliardy dolarů. V roce 2002 se však tak stalo, a Elon si vydělal 202 milionů dolarů.
„Nikdy jsem nebyl kapitánem nějakého sportovního týmu nebo kapitánem čehokoli, nikdy jsem nikoho nevedl. Takže jsem přemýšlel, které vlastnosti ovlivňují to, jak tým pracuje. První a jasný předpoklad je, že se lidé chovají stejně jako vy. To ale není pravda. I kdyby se chovali přesně jako vy, tak všichni mají na mysli jiné domněnky a informace.“

SpaceX a Tesla
Asi nejvíce známými projekty Elona Muska jsou SpaceX a Tesla. Začneme u „vesmírné“ společnosti SpaceX. Tato společnost byla založena v roce 2002. Jejím cílem bylo to, že chtějí snížit náklady výnosnosti do vesmíru až 10x, než tomu bylo před oněmi 18 lety. Za svou existenci však již SpaceX vyneslo na oběžnou dráhu několik družic. Stojí také za vyvinutím raketových nosičů jako je Falcon 1 nebo Falcon 9. V roce 2013 také jako první soukromá společnosti vyslala posádku na mezinárodní vesmírnou stanici. Toho, co si může Musk dovolit, je jasný důkaz toho, že do vesmíru vyslala jednu ze svých upravených Tesel, která má prozkoumat blízký vesmír.
„Mám v plánu cestovat na Mars a udělat z něj svůj domov.“

O automobilce Tesla zabývající se vývojem a výrobou elektrických aut slyšel snad již každý. A ano, i za touto společností opět stojí Elon Musk, ačkoliv ji nezaložil. Za vznikem této společnosti totiž stojí Martin Eberhard a Marc Tarpenning, později téhož roku (2003) se však ke společnosti připojil také zmíněný Musk. Až do roku 2008 však o Tesle téměř nebylo slyšet. Toho roku ale představili svůj první elektromobil Tesla Roadster. Dále se v roce 2012 začala prodávat Tesla Model S, díky které je automobilka tak známá. Ve svém portfoliu mají také Modely X nebo Y. Nedávno dokonce uvedli obrněný Cybertruck, jenž by měl zvládat také jízdu po Marsu. Dnes se již Tesla chlubí přes 100 milionů prodaných aut.
Všechny novinky týkající se Tesly si pak můžete následně přečíst na našem sesterském webu

Je toho mnohem více
Elon Musk stojí také za mnohými dalšími projekty. Například takové SolarCity, které je ve Spojených Státech druhým největším dodavatel solárním panelů. Starost Muskovi dělá také budoucnost dopravy. Aktivně se tedy podílí na Hyperloop, což je vysokorychlostní přeprava, která by měla dosahovat rychlosti až 1 300 km/h. V prosinci roku 2015 také založil neziskovou společnost OpenAI, která se zabývá umělou inteligencí pro pomoc lidstvu. K umělé inteligenci však Elon Musk přistupuje s patřičným respektem, což dokazuje také několik jeho prohlášení.
„Jestli vás neznepokojuje bezpečnost AI, tak by měla. Je daleko větší riziko, než Severní Korea.“
Jeff Bezos
Jméno Jeff Bezos je možná pro širokou veřejnost z výše zmíněných mužů nejméně známé. Jeho vliv je však minimálně stejně velký. Pokud vám toto jméno tedy nic neříká, tak jej krátce představíme. Jeff Bezos se narodil 12. ledna 1964 v USA. Slavný a vlivný se stal díky založení společnosti Amazon. Od roku 2017 je také označován za nejbohatšího muže planety, kdy z trůnu sesadil zakladatele společnosti Microsoft – Billa Gatese.
Již v mládí bylo jasné, že Bezos není obyčejný. Poté co dokončil střední školu, šel na Princentonskou univerzitu. Zde zprvu studoval fyziku, později však přešel na informatiku. Byl členem také mnoha mimoškolských organizací pro výzkum vesmíru. Po škole v roce 1986 měl mnoho pracovních nabídek od firem jako Intel nebo Bell Labs. Vybral si však startup Fitel, kde budoval sítě pro mezinárodní obchod. V následujících letech však nakoukl také například do bankovnictví.
„Častá otázka, která se objevuje ve světě podnikání, je „proč?“ To je určitě dobrá otázka, ale stejně důležitá otázka je „proč ne?“

Amazon – z garáže na vrchol
Když Jeff Bezos v roce 1994 skončil v předešlé práci, tak se rozhodl pro vybudování vlastní společnosti. Ten samý rok, konkrétně 5. července, tak Bezos založil ve své garáži společnost Cadabra, později však změnil název na Amazon podle řeky Amazonka v Brazílii, a také aby byl první v abecedě. Tato společnost se zprvu zabývala pouze prodejem knih. Pro lepší technické zázemí se Bezos ten samý rok přestěhoval z New Yorku do Seattlu. K samotnému stěhování se vztahuje také jedna zajímavá historka. Zatímco jeho žena řídila celou tuto cestu, tak Jeff Bezos vymyslel marketingový plán, díky kterému Amazon prorazil.
Z počátku tedy Amazon prodával knihy. Že by se však v tomto segmentu dalo zbohatnout, nikdo netušil. Bezos ale předpověděl, že síla internetu poroste. Tak se také stalo, a Amazon později převálcoval všechná klasická knihkupectví. V roce 1998 Amazon expandoval také k prodeji hudby a videa.
„Když jsem se rozhodoval, jestli založit firmu a stát se součástí internetu, o kterém jsem přesvědčený, že bude trhákem, zeptal jsem se sám sebe, zda budu litovat, když to zkusím. Odpověď byla ne. To, čeho bych později na 100 % litoval, je, že jsem to nezkusil.“

S Amazonem však nebylo vše růžové. V roce 2000 si Bezos půjčil od bank 2 miliardy dolarů, výnos v roce 2000 ale činil „pouze“ 350 milionů dolarů. O dva roky později, musel Bezos kvůli finanční krizi propustit 14 % zaměstnanců. Další rok se již finanční situace Amazonu podařila vzpamatovat. Během let Amazon expandoval do dalších odvětví, díky čemuž se společnost v roce 2013 stala největším online prodejcem na světě.
Velkou zakázku se pak Bezosovi podařilo získat koncem roku 2016. Americká organizace CIA si totiž vybrala Amazon pro využívání cloudových služeb. Smlouva o této dohodě následně Amazonu přinesla 600 milionů dolarů.
„Nevyděláváme tím, že lidem prodáváme věci. Ale tím, že jim pomáháme vybrat to, co si koupí.“

Blue Origin a The Washington Post
Jeff Bezos zasahuje také do podnikání v oblasti vesmíru. V roce 2000 totiž založil společnosti Blue Origin, která se zprvu zabývala tím, že chce snížit náklady spojené s vyvážením materiálů či lidí do vesmíru. Blue Origin vyvíjí především pohony pro vertikální vzlety. Společnost již provedla také několik zkušebních letů, a jednoho dne by ráda do vesmíru vyvážela také turisty.

V roce 2013 se Jeff Bezos rozhodl pro poněkud zajímavý obchod, kdy od společnosti Washington post Company zakoupil jeden z nejvýznamnějších deníků na světě – The Washington Post. Koupě tehdy Bezose přišla na 250 milionů dolarů.
„Vždy investuji obrovské množství pozornosti, energie a peněz do vybudování skvělého produktu nebo služby. Jen nepatrnou část pak do marketingu. Vím, že když vyprodukuji skvělý produkt či službu, tak budou zákazníci nadšení a řeknou o něm svým známým.“
zdroj: vlastní
Autor článku

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.
Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.