Dá se využít například k napájení chytrých kontaktních čoček
Výzkumný tým ze Singapuru nedávno publikoval v deníku Nano Energy pozoruhodnou práci, ve které se zabývá problémem miniaturizace baterií. Skupině vědců se podařilo najít způsob, jak tento problém vyřešit. Drobná chytrá zařízení mohou být napájena pomocí chemických reakcí biologického materiálu. Jak této metody využijí chytré čočky?
Velké problémy s malými čočkami
Současné moderní technologie do jisté míry umožňují využívat brýle jako chytrý doplněk s několika zajímavými funkcemi. Stejným způsobem bychom však mohli v budoucnu využívat i kontaktní čočky. K tomu, aby se tato technologie mohla používat k praktickým účelům, je však nutné nejdříve vyřešit několik nesnadných úkolů.
Největší problém představuje například otázka, kam umístit zdroj energie pro tyto chytrá zařízení. Čočky jsou samy o sobě velmi malé a baterie by musela být připojena externě, což je ale velmi nepraktické. Klasické zdroje napájení navíc často obsahují pro člověka škodlivé prvky, takže umístění přímo u oka také nepřichází v úvahu. Vědci proto přišli s jiným nápadem, jak upozorňuje server Futurism.
Tím je využití chemických procesů, které ve svém průběhu generují elektrické napětí. Tyto reakce by přitom mohly probíhat přímo na čočce a chytré zařízení rovnou napájet, jak je uvedeno ve studii. Nebude přitom potřeba nic víc, než lidských slz a roztoku glukózy. Jedná se vlastně o stejný princip jako u klasických baterií, pouze převedný do miniaturní verze a s organickými materiály.
Při pokusech vědci naměřili, že zařízení by takto dokázalo vytvořit až 200 mikroWattů energie, což bohatě postačí pro udržení chytré čočky v provozu. Vědci dodávají, že stejné metody by se dalo využít i v zařízeních umístěných v zubní sklovině či chytrých náplastí a obvazech. Pro praktické využití je však nutné ještě další výzkum. Tento typ zdroj energie má totiž omezenou kapacitu a vydržel by velmi krátkou dobu. I tak se každopádně jedná o velice originální vědeckou studii s velkým potenciálem.