„No name“ startup dosáhl významného milníku na poli jaderné fúze
- Jaderná fúze je energie budoucnosti
- Obecně jde o opačný princip než u konvenčního jádra
- Heligon Energy nově překonal hranici 100 milionů stupňů Celsia

Pokud se o tuto problematiku, byť jen okrajově zajímáte, tak víte, že naprosto ideální stav je spoléhat se na solární energii, kde významnou úlohu hraje Slunce. Jenže v tomto případě (zatím) lidstvo naráží na fyzikální limity; ať už technologické, anebo fakt, že k obřím „rezervoárům“ je potřeba doslova obří plochy.
Jaderná fúze je budoucnost
Mnoho odborníků a předních vědců tak vyhlíží „lepší zítřky“ v podobě jaderné fúze, o které jsme psali článek už před dvěma lety. Dozvíte se, co je fúzní reaktor a jak to funguje. Určitě na něj mrkněte, protože je napsaný jednoduchou, přesto dostatečně vysvětlující formou.
Přesto to lehce naťukneme. Při fúzní reakci se nejčastěji využívá izotopů vodíku (deuteria a tritia), z nichž se při vysokých teplotách tvoří plazma. Ta je silnými elektromagnety v tzv. tokamaku udržována ve volném prostoru a díky tomu dochází ke splynutí atomů, které uvolňují energii. Zní to skvěle, ale vyrobit takové zařízení, to je ořech!
Nenechte si ujít: Čína chce jako první postavit základnu na Marsu. Začátek osidlování je tady!
Takže? Až doposud se zdálo, že jde o hudbu velmi vzdálené budoucnosti. S tím však nesouhlasí Helion Energy, startup, který je pro laickou veřejnost takřka neznámý (za jeho vznikem stojí například Bill Gates – pozn. redakce). Přesto se jeho inženýrům podařil doslova husarský kousek.
Heligon Energy udává tempo
Ti totiž s pomocí Trentu, což je šestý prototyp vlastního fúzního reaktoru, dokázali překročit hranici 100 milionů stupňů Celsia. Jde o výsledek více jak 16 měsíců dlouhého testování za asistence 10 000 vysoce výkonných pulzů. Heligon tyto výsledky předloží na nejbližším zasedání Evropské rady pro bezpečnost.
Autor článku

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.