Velké jazykové modely spotřebují obří porci energie
Je tedy její používání šetrné k životnímu prostředí?
Mnozí z nás si rychle osvojili nejnovější nástroje umělé inteligence, protože nám usnadňují práci a zvyšují produktivitu. Řada společností zařazuje různé nástroje již přímo do pracovního procesu pro své zaměstnance (např. IBM). Otázkou zůstává, jaké dopady mají tyto masivní jazykové modely na životní prostředí.
ChatGPT zatěžuje životní prostředí
Podobně jako cloud computing a cloudová úložiště vyžaduje provoz počítačů, které trénují umělou inteligenci, téměř nezměrné množství zdrojů a energie. A zdá se, že jedním z nejvyužívanějších zdrojů je voda.
Řada z vás jistě tipovala, že to bude spotřeba elektrické energie. Nicméně komponenty počítačů, na kterých AI běží jsou již natolik vyspělé a efektivní, že to není ten největší problém. Mnohem větší problém je celou tuto soustavu uchladit, protože při vysokých teplotách ztrácí na efektivnosti a výkonnosti.
V případě vysoce výkonných počítačů po celém světě zůstává vodní chlazení jednou z nejběžnějších a nejúčinnějších metod udržování nízkých teplot. To je však spojeno s náklady a riziky, která často mohou ohrožovat místní obyvatelstvo (lidi, ale i divokou zvěř). V některých případech způsobují změnu trasy vodních toků, což životnímu prostředí rozhodně neprospívá.
Podle posledních zpráv společnosti Microsoft se spotřeba vody v roce 2022 meziročně zvýší o 34 %, a to hlavně vzhledem k rychlým investicím do umělé inteligence. Google také zaznamenal narůst o 22 % oproti roku 2020. Bylo také zjištěno, že ChatGPT spotřebuje přibližně půl litru vody na zpracování 5–50 podnětů. Vzhledem k tom, že ChatGPT je velmi populární bude celková spotřeba opravdu masivní.