Odvrácená tvář AI. Nadějné startupy ji využívají k průmyslové špionáži

Daniel Smetana
  • Umělá inteligence je na raketovém vzestupu
  • Nevyhýbají se ji ovšem ani skandály
  • Poslední případ se týká špionáže mezi AI společnostmi
Google Bard
Google Bard

Umělá inteligence zažívá období zlaté horečky. Společnosti se předhánějí v jejím využitím pro jejich zájmy. Asi nejzuřivější je šílenství mezi samotnými technologickými společnostmi zabývajícími se umělou inteligencí. Ty svádějí lítý boj o talenty a peníze, které plánují využít pro další rozvoj AI. Bohužel se ani tomuto segmentu nevyhýbají skandály.

Špionáž v AI odvětví

Podle deníku New York Times vzplál spor mezi společnostmi Arthur AI a Arize AI. Zaměstnanci společnosti Arthur AI, která pomáhá jiným firmám optimalizovat jejich modely umělé inteligence, obvinili druhou výše zmíněnou firmu v pokusu ukrást jejich know-how.

Vše se mělo stát během online prezentace přes platformu Zoom. Toto chování není ojedinělé a podle řady analytiků se bude opakovat stále častěji. Jako příklad zmínil Olivier Toubia, profesor obchodních inovací na Kolumbijské univerzitě, rivalitu mezi společnostmi Apple a Microsoft.

AI
AI

Čtěte také: Skandál. V prodeji jsou knihy autorů, které bez jejich vědomí napsala AI


Trojský kůň na Zoomu

A co přesně se stalo? Během samotné prezentace se měla připojit další kolegyně Karin Patel, ale na obrazovce se objevilo úplně jiné jméno. Když si zaměstnanci Arthur AI náhle všimli, že něco není v pořádku, jejich údajná kolegyně náhle virtuální schůzku opustila. Následně vznikla teorie, že Yan Fung, který na schůzku onu kolegyni dostal, je ve skutečnosti krycí jméno pro zaměstnance Arize AI.

Může se to zdát jako velmi naivní pokus o získání informací. Nicméně z minulosti víme, že ty nejjednodušší způsoby bývají často nejúčinnější. A určitě můžeme očekávat, že při současném raketovém rozvoji AI těchto případů bude v následujících letech přibývat.


Komentáře


Nejnovější články