Skandál. V prodeji jsou knihy autorů, které bez jejich vědomí napsala AI

Tomáš Richter
  • Umělá inteligence zažívá rozmach
  • Plusy s ní spojené provází i minusy
  • Kvůli zneužití děl se bouří spisovatelé
Umělá inteligence a člověk Midjourney
Umělá inteligence a člověk Midjourney

Nedávno jsme vás v tomto samostatném článku informovali, že nad firmami, jež stojí za velkými jazykovými modely umělé inteligence, se dlouho vznášela hrozba obrovského množství žalob kvůli porušování autorských práv. Nyní už pohár přetekl a nespokojení umělci jdou s firmami do soudních sporů.

Zbožňovaná AI? Brzděme!

Po prvních vlaštovkách, které řešily drobné detaily spíše technické povahy, se nově na obří technologické korporáty slétlo doslova hejno. „Miliony knih, článků, esejů a poezie chráněných autorskými právy poskytují cenný zdroj pro systémy umělé inteligence. Za její vývoj neváháte utrácet miliardy, přitom jsou to naše díla, jež slouží jako podklad, bez nějž by AI byla banální a extrémně omezená.“

Tisíce spisovatelů se od těchto společností domáhá plateb za opakované porušování autorských práv. Poukazují na to, že při tzv. školení AI byly použity šablony již existujících děl.

Spisovatelům AI nevoní
Spisovatelům AI nevoní

Čtěte také: V lidském těle existuje krvinka, která dovede zničit i nádor. Má to však háček


A že nejde o věc, která jen tak vyšumí, dokazuje více než 8 tisíc podpisů včetně takových jmen jako Margaret Atwoodová, Dan Brown, Michael Chabon, Philip Pullman, James Patterson a mnozí další. Celou situaci komplikuje i přístup některých velkých online prodejců. To ostatně dokazuje i následující kauza, informuje Ars Technica.

Naštvaní umělci se oprávněně bouří

„Ať to dělá kdokoli, evidentně se tím dobře baví. Je smutné, že někdo takto parazituje na mém jménu a uvádí v omyl čtenáře, kteří si knihy zakoupí v domnění, že jsem je napsala já.“

Server zmiňuje Jane Friedmanovou, spisovatelku, který na Amazonu našla tucet titulů se svým jménem. A nevedou si špatně. Tak v čem je problém? Jednoduše v tom, že ty knihy autorka nenapsala. Banalita? Ani v nejmenším, nejde o ojedinělý případ. A teď přijde vyústění, jež je samo o sobě cokoliv jen ne úsměvné.

Když se žena obrátila na Amazon se žádostí o pomoc s odstraněním titulů z jejího autorského profilu, americká společnost ji požádala o uvedení registračního čísla ochranných známek, na jejichž základě uplatňuje svůj nárok. A když potvrdila, že na své jméno nemá ochrannou známku, Amazon celou záležitost prostě smetl ze stolu.


Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články