Olympijské hry už nejsou jen o výkonech, ale i o technologickém dopingu
- Olympijské hry jsou ohromnou sportovní, ale i marketingovou akcí
- Firmy sportovcům nabízejí produkty, které využívají technologického dopingu
- Příkladem jsou vylepšené sportovní boty Nike Vaporfly

Když nastoupíte k běhu maratonu, tak už to dávno není jen o tom vzít si nějaké tenisky a běžet. Není to ani o tom mít třeba pohodlné a lehké sportovní boty, se kterými se vám bude běžet pocitově lépe. Platí to i na aktuálních letních Olympijských hrách v Tokiu.
Technologický doping není vždy zakázaný
Díky nejnovějším vynálezům totiž mohou sportovci využívat tzv. technologického dopingu, který jim může o docela slušný kus vylepšit výsledky, což pak samozřejmě vyvolává spoustu otázek a pochybností nad férovostí soupeření.
Pokud jde o běžce, tak k velké aféře došlo v roce 2019, když keňský Eliud Kipchoge zvládl jako první člověk na světě maraton pod 2 hodiny, konkrétně v čase 1:59:40. Přitom běžel průměrnou rychlostí 21,18 km/h, což je něco, co běžný člověk nevydrží ani 30 sekund.
Čtěte také: Olympijské hry 2021 v Tokiu – Jakými dopravními prostředky se svezou sportovci?

Za aférou byly běžecké boty Nika Alphafly
Posléze se ukázalo, že za úspěchem stojí společnost Nike a její prototyp běžeckých bot Nike Alphafly, které díky trojité výztuze v přední části a přidané pěně pod patou dokázaly zvýšit efektivitu sportovce o 4 % a rychlost zhruba o 3,4 %.
Podle nových pravidel v rámci soutěží světové atletiky byly tyto běžecké boty v roce 2020 zakázány pro profesionální sportovce. A nově nebylo možné využít více než jednu výztuhu z uhlíkových vláken s výškou mezipodešve nepřesahující 40 mm.
Čtěte také: Chytré technologie pro lepší zdraví? Speciální snímač proti bolesti zad a krku

Kontroverze pokračují i na Olympijských hrách v Tokiu
Ovšem zde co neskončilo. Společnost Nike přišla s obměněnou verzí běžeckých bot Vaporfly, se kterými ovšem na předních maratonech v roce 2019 se na stupních vítězů umístilo 31 z 36 běžců. Podle některých je to jen marketing výrobce, podle jiných o technologický doping.
Na letošních Olympijských hrách jsou podle serveru WSJ tyto boty povoleny, nicméně někteří sportovci se vyjádřili, že nebudou dělat reklamu žádným firmám a prostě si vyberou, co je jim nejpříjemnější. I kdyby to prý nebyly ty nejrychlejší boty. Tomu se skoro až nechce uvěřit.
V minulosti už jsme viděli velkou kauzu s technologicky vylepšenými plavkami Speedo LZR Racer, které v roce 2008 vyhrávaly sportovcům medaile na Olympijských hrách v Pekingu. Oblek na délku těla totiž využíval textury založené na žraločí kůži, aby zvýšil vztlak.
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.