Počítač zabudovaný v obřím ventilátoru? Youtuber vymyslel něco šíleného

Dominick Tomanec
  • Čínský technologický nadšenec postavil počítač ve středu obřího ventilátoru
  • Jeho finální test však skončil fatálním neúspěchem
  • Co o tom víme?
Kutil z Číny sestavil počítač ve funkčním ventilátoru
Kutil z Číny sestavil počítač ve funkčním ventilátoru

Populární čínský streamer, influencer a technologický nadšenec Sodabaka představil v jednom ze svých posledních videí vlastní koncept zcela unikátní počítačové konstrukce, jež je umístěna v obřím kartonovém ventilátoru. Cíle projektu však byly stejně ambiciózní jako diskutabilní a i přes evidentně nemalé snažení skončily spíše fiaskem než-li kýženým úspěchem. Co přesně se vlastně pokazilo?

Ambiciózní projekt bez účelu

Fantazie a kreativita různých hračičků, amatérských inženýrů, či fanoušků technologií jako by v posledních letech neznaly hranic. Každodenně se tak na sociálních platformách a tematických fórech můžeme setkat s unikátními a často bizarními projekty, jenž se nezřídka kdy mohou stát nečekanou inovací na poli počítačů, robotiky, software, či chytrých technologií. Jiným a poněkud více bezprecedentním případem ovšem může být nedávno zveřejněný projekt čínského influencera vystupujícího pod jménem Sodabaka.

Ten před pár dny uveřejnil video na populární asijské video platformě Bilibili, v němž podrobně dokumentuje celý postup výroby svého díla. Tím pak není nic bláznivějšího než plně funkční Mini ITX základová deska, určená pro kompaktní stolní počítače, jež je vsazena na vrchní část obřího kartonového ventilátoru. To vše za účelem otestování funkčnosti počítače při vysokých otáčkách a k tomu možnosti dostatečného chlazení pouze prostřednictvím onoho ventilátoru.

Zkušební verze projektu bohužel skončila neslavně
Zkušební verze projektu bohužel skončila neslavně

Čtěte také: Umělá inteligence v rukou podvodníků páchá velké škody. Schytal to i Musk


Katastrofa při konečném testu

Částečná funkčnost konceptu byla prokázána již během první zkoušky, kdy při rotaci dosáhl méně energeticky náročný procesor teploty okolo sta stupňů Celsia. Několik následujících testů pak vykázalo takřka totožné výsledky, přičemž docházelo k postupnému vyššímu zahřívání mechanismu. Pro konečné testování se však Sodabaka rozhodl využít výrazně větší pasivní ventilátor procesoru a zkušební program pro postupné navyšování rychlosti rotace. To však záhy skončilo neočekávaným fiaskem, když došlo k oddělení onoho chladiče a jeho vymrštění od počítače.

Ve výsledku tedy šlo o nepopiratelně zajímavý a jistě zábavný projekt, jenž spíše než dobré výsledky prokázal svou nespolehlivost a potenciální riziko pro možného uživatele. Není tedy divu, že sám Sodobaka využíval v průběhu všech zkoušek ochranný štít.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články