Sladké pití, bonbóny či čokolády – jen část pochutin oblíbených po celém světě
Napadlo vás ale někdy nakouknout podrobněji pod pokličku složení?
Podle vědců umělá sladidla poškozují lidské tělo více, než jsme si doposud mysleli
Ruku na srdce, dost z nás má rádo sladkosti a sladké pití. Mnohé potraviny, obzvláště pak ty nezdravé, prostě chutnají lépe než ty zdravé. Co stojí za lepší chutí a jak moc velký vliv mají umělá dochucovadla a sladidla na naše zdraví? Nová studie zjistila, která sladidla mohou způsobovat vážné zdravotní problémy nejen se střevy.
Umělý zabiják nebo neškodná chemie?
Podle mnoha studií mohou právě umělá sladidla ovlivnit střevní stěnu a její mikroflóru, tvrdí lektor biomedicínské vědy Hav Chichger ve Velké Británii. Podle něj je prokázáno, že sladidla jako je sacharin, sukralóza či aspartam způsobují tvorbu střevních bakterií jako je Escheria Coli a Enterococcus faecalis. Ty na sebe dokáží vázat linii lidských buněk zvané Caco-2 – konkrétně buňky, které chrání střevní stěny.
Jako příklad byla využita sladká dietní kola ve formě dvou plechovek. Všechna tři umělá sladidla v ní obsažená zvýšila tvorbu bakterií natolik, že účinek antibiotik byl prakticky nulový. Patogenní střevní bakterie napadají střevní stěnu, což s sebou nese určitá úskalí.
Bakterie Enterococcus faecalis projde střevní stěnou a způsobuje vážnou infekci septikémie, včetně otravy krve a následného selhání dalších orgánů. V tomto případě platí pravidlo – ne vždy jsou sladidla zdravější než běžný bílý cukr.