Kaspersky patřila ještě donedávna k nejoblíbenějším kyberbezpečnostním společnostem
Válka na Ukrajině a sankce proti Rusku a ruským firmám však Kaspersky odřízly
Teď před společností dokonce varuje německý bezpečnostní úřad BSI
V oficiálním tiskovém prohlášení si BSI, německá mutace tuzemského NÚKIB, nebere servítky a rovnou vyzývá uživatele, kteří používají bezpečnostní software od Kaspersky, aby přešli k jinému poskytovateli. Poukazuje na nabouranou spolehlivost v poskytování bezpečnostních služeb.
Pozor na Kaspersky, varuje Německo
Kaspersky je firma z Ruska a jak varuje BSI, opakovaně se prokázalo, že kvůli kvalitnímu šifrování musí její aplikace a služby udržovat trvalé aktualizace a tudíž i spojení se servery výrobce. Německý úřad předkládá pádné argumenty, proč je důležité přistupovat ke Kaspersky se zvýšenou pozorností.
„Ruský výrobce IT může sám provádět útočné operace, může být nucen zaútočit na cílové systémy proti své vůli nebo být bez svého vědomí špehován, jakožto oběť kybernetické operace. Případně může být použit jako nástroj k útokům proti vlastním zákazníkům.“
Je určitě důležité ale zmínit i to, že Kaspersky může být obětí protiruských sankcí, vlivem čehož může také přestat poskytovat své služby na území států NATO. To může v extrémním případě znamenat i to, že pokud si zaplatíte licenci a firma jednoduše vypne podporu zbytku Evropy, nedostanete žádnou refundaci ani odškodné. Nic z toho ale zatím nenastalo.
Firmu Kaspersky založil v Moskvě na konci 90. let Jevgenij Valentinovič Kasperskij a jeho kolegové. Firma se etablovala na globálním poli kyberbezpečnostních značek. Zakladatel se později začal nazývat více „prozápadním“ anglickým jménem Eugene Kaspersky.
Používáte Kaspersky? A máte obavy o spolehlivost a bezpečnost jejich služeb?