Umělá inteligence je bez velkého přehánění v současném technologickém světě tématem číslo jedna. A vůbec nevadí, že už se s ní v menších či větších obměnách potkáváme drahně let.
AI jako revoluce
V kontextu bezprostředního dopadu na běžného člověka totiž nikdy nedošlo k něčemu takovému, co způsobil nejnovější počin společnosti OpenAI, ChatGPT. Tento chatbot obrátil život jednotlivců i zavedených podniků doslova naruby. A také ukázal, jaké možnosti AI nabízí v každodenním životě, ať už jde o vzdělání nebo libovolné kratochvíle apod.
Těch aspektů, jež se mohou s rozšířením umělé inteligence v budoucnu formovat, je jistě celá řada. Bohužel s těmito plusy se pojí i logické minusy. Vědci mají za to, že některé obory se tak ocitnou nejen na pomyslném okraji zájmu, ale i v přímém ohrožení.
Tento poznatek opírají o první teoretické modely, jež predikují, v jakých konkrétních odvětvích může v dohledné době AI plnohodnotně zastoupit člověka, informuje server Futurism.
Server svůj článek opírá o nedávnou studii, kterou zveřejnili výzkumníci Rob Seamans z Newyorské univerzity, počítačový vědec Ed Felten z Princetonu a Manav Raj z Wharton School of Business. Ti zmapovali deset oblastí, ve kterých umělá inteligence v posledních letech pokročila natolik, že by mohla nahradit lidskou pracovní sílu.
Výsledkem analýzy bylo tzv. AIOE skóre (z angl. AI Occupational Exposure – pozn. redakce). Čím byla jeho hodnota vyšší, tím větší byla pravděpodobnost, že automatizace ovládne dané odvětví.
Ze závěru vyplývá, že v ohrožení jsou povolání jako programátor, telemarketér, copywriter, překladatel apod. Když se však nad tím zamyslíte, toto se prakticky děje i nyní. Existuje nesčetně případů, kdy firmy propustily zaměstnance, které nahradily stroji.