Přední výrobce stahuje z prodeje nebezpečnou powerbanku. Nemáte ji doma i vy?

Dominick Tomanec
  • Společnost Anker přichází s důležitým oznámením
  • Jedna z jejich powerbank může vlivem výrobní vady vzplanout
  • O který model se jedná?
Powerbanka A1112 od společnosti Anker, může být potenciálně velmi nebezpečná | foto: Anker
Powerbanka A1112 od společnosti Anker, může být potenciálně velmi nebezpečná | foto: Anker

Anker stahuje z oficiálního prodeje svou nejnovější powerbanku 321, známou též jako PowerCore 5K A1112. Jako hlavní důvod uvádí vysoké riziko samo vzplanuti, jež je u určitých řad tohoto modelu zapříčiněno blíže nespecifikovanou výrobní vadou. Přestože se však nejedná o nijak zvlášť vysoké množství, uživatelům je důrazně doporučeno okamžité ukončení jejich využívání.

Vážné riziko požáru

Valná většina současných výrobních procesů v odvětví chytré elektroniky si zakládá na vysoké přesnosti, úspornosti a především spolehlivosti. Jak však víme ze známého přísloví o mistru tesaři, i v případě známých a zavedených značek se ne vždy zrovna zadaří. Nejednou jsme tak byly svědky urychleného stažení určitých produktů ze světového trhu, nejčastěji způsobeného určitou výrobní vadou, jejíž závadnost mohla nejednou vést k ohrožení samotných uživatelů. Dle nejnovějších zpráv se ovšem zdá, že se po bok kupříkladu nechvalně proslulého „výbušeného“ Galaxy Note 7 zařadí jedna z novinek čínské společnosti Anker.

Ta teď zveřejnila závažné prohlášení pro všechny své zákazníky, v němž hovoří o potenciálně vysokém riziku vzplanutí u své powerbanky PowerCore 5K A1112 (Anker 321 Power Bank). Dosud není zcela jisté, zda byla tato závada odhalena uživateli, či samotnou společností, ale s nejvyšší jistotou se má jednat o zatím blíže nespecifikovanou výrobní závadu. Společnost tak celosvětově vyzývá ke kontrole modelu své powerbanky a v případě shody i ukončení jejího používání, přičemž má být možné uplatnit nárok na náhradní model typu 533.

Společnost apeluje na uživatele, aby v případě shody okamžitě ukončili používání powerbanky | foto: The Verge
Společnost apeluje na uživatele, aby v případě shody okamžitě ukončili používání powerbanky | foto: The Verge

Čtěte také: Revoluce v nabíjení. S novou technologií lze mobil nabít do 60 sekund


Nejedná se o precedens

Společnost Anker se také dle vlastního prohlášení pokouší o minimalizaci dalších škod skrze sdílení informací o správné likvidaci poškozených baterií a powerbank. Na svých oficiálních stránkách tak nabízí hned několik užitečných odkazů pro různé země, skrze něž hodlá poskytnout detailní návody a seznamy míst, kde se vlastního „inkriminovaného“ zboží bezpečně zbavit.

Při zpětném pohledu se ovšem rozhodně nejedná o jediný známý přešlap této společnosti. Nejen že totiž jeden z jejích starších modelů powerbank (konkrétně Power Bank 535) pravděpodobně mohl za loňský požár rodinného domu v americkém Marylandu, ale dokonce byla ještě o rok dříve obviněna z vědomého shromažďování uživatelských dat. Její dceřiná společnost Eufy totiž bez vědomí vlastníků ukládala veškeré video a audio na soukromá cloudová uložiště. Následné vyšetřování pak vedlo ke zrušení mnoha spoluprací s některými významnými technologickými partnery.


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články