Programovatelná kapalina? Harvardští vědci hlásí významný objev

Dominick Tomanec
  • Výzkumníci z Harvardu přišli s revolucí v oboru fyziky a chemie
  • Úspěšně totiž otestovali unikátní programovatelnou kapalinu
  • Kde může najít využití?
Vědci z Harvardovy univerzity přišli s úžasným objevem
Vědci z Harvardovy univerzity přišli s úžasným objevem

S novým dechberoucím objevem na poli materiálních věd přišli výzkumníci z americké Harvardovy univerzity. Konkrétně se jedná o takzvanou metafluid, kterou je možné „naprogramovat“ tak, aby doslova změnila některé své základní vlastnosti. Bezesporu se tak jedná o technologii, jež nejspíše v budoucnu najde širokou škálu uplatnění.

Úprava látek pomocí „programování“

Drtivá většina nám známých materiálů získává své vlastnosti přirozeně a v závislosti na podmínkách při jejich tvorbě. Zcela jiným případem jsou ovšem metamateriály, jejichž vlastnosti z většiny závisí pouze na pečlivě navržené struktuře. Právě ony metamateriály se staly předmětem nové studie jednoho z výzkumných týmů na americké Harvardově univerzitě, v rámci které se podařilo vytvořit zcela novou a unikátní technologii materiální úpravy.

Autorka a vedoucí studie Katia Bertoldi uvedla, že vytvoření takzvaného metalfluidu, neboli kapaliny s přirozenou vlastností proudění a zároveň možností „přeprogramování“ vlastních základních fyzikálních vlastností, bylo od začátku zamýšleno jako hlavní cíl. Onen metalfluid využitý k experimentům je ve studii vytvořen ze vzduchem plněných elastomerových „kuliček,“ o rozměrech 50 – 500 mikronů. Na jejich vlastnosti má pak hlavní vliv například vyvinutá tlaková síla.

Částečky metalfluidu během testovací fáze
Částečky metalfluidu během testovací fáze

Čtěte také: Superzrak? Studie zjistila, že někteří vidí více snímků za vteřinu než jiní


Ohromné možnosti využití

Harvardský tým dokázal metody „programování“ využít pro nejrůznější situace, mezi něž patřilo například měnění stavu metalfluidu z průhledného na neprůhledný, či úprava jeho hustoty, testovaná na hydraulickém ramenu s možností změny síly úchopu. Snad ještě impozantnější je pak možnost přepínání mezi stavy newtonovské a nenewtonovské kapaliny, což v praxi znamená úplnou změnu vnějších vlivů, jež mají vliv na viskozitu kapaliny.

Dle výzkumníků by tento druh programovatelných metalfluidů mohl v budoucnu najít velice široké možnosti uplatnění, ať už v oboru robotiky, dopravního průmyslu (tlumiče a brzdy), či dokonce informačních věd (využití kapaliny pro řízení logických hradel).


Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články