Průlom v imunoterapii? Nový přístup by mohl vyléčit většinu nádorových onemocnění
- CAR-T buňky vyléčily již tisíce lidí
- Léčba však není plošně účinná
- Změní to nová metoda bioléčby?

CAR-T buňky neboli geneticky modifikované imunitní buňky vyléčily tisíce lidí s nádorovými onemocněními. Tento druh léčby spočívá ve využívání T-lymfocytů pacienta, které jsou následně v laboratoři obohaceny o genetickou informaci pro receptor.
Možný průlom v bioléčbě
Ten dokáže identifikovat antigen na povrchu nádorových buněk a poměrně rychle aktivovat T-lymfocyt. Bohužel, prozatím je účinná pouze na některé typy nemocí. To by se však mohlo v dohledné době změnit, informuje Science.org. Server tlumočí nejnovější výzkum vědců, jež naznačuje, že jednou z cest je napojení imunitních buněk na protein.
Protože se bílkovina nachází také v normálních krvetvorných kmenových buňkách, experti je nahradili geneticky modifikovanými „náhradníky“, čím dosáhli vyšší odolností před dalším nádorovým bujením.

Čtěte také: Vědecký průlom. Zázračný protein by mohl zpomalit stárnutí a léčit Alzheimera
Nejnovější výzkum dává naději
Pokus, který proběhl na nemocné myši, jim dal za pravdu. Tato dvousměrná strategie dokázala úspěšně potlačit akutní myeloidní leukemii, což je onemocnění, jež se v současnosti neléčí CAR-T metodou nýbrž intenzivní indukční chemoterapií s následnou postremisní chemoterapií.
„Jde o velký příslib do budoucna, který by mohl mnohé změnit,“ domnívá se Jason Lohmueller, přední imunolog z univerzity v Pittsburghu. „Je to více než jen pouhý papírový pokrok. Opravdu by to mohlo fungovat, což by výrazně rozšířilo účinnost CAR-T terapií,“ dodala kolegyně Marie Bleakleyová z Fred Hutchinson Cancer Center.
Autor článku

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.