Tým expertů z kalifornské univerzity zveřejnil studii
Injekce proteinu zlepšila u opic mozkovou činnost
Najít lék na nesmrtelnost nebo oddálit proces stárnutí je věc, se níž si experti lámou hlavu celé věky. Za ta léta se objevila celá řada spekulací či polopravd, některé dávaly smysl, jiné byly naprostou utopií.
Zázračný protein
Vědci z univerzity Yale v Kalifornii zveřejnili velmi zajímavou studii, jež v sobě skrývá určitý potenciál, informuje Ars Technica. V té na základě mnoha pozorování vyzdvihují účinky speciálního proteinu klotho, který je produkován ledvinami.
Dále zjistili, že jediná injekce této bílkoviny při testech na starších opicích vedla k mírnému zlepšení kognitivních funkcí. Tyto účinky trvaly přibližně dva týdny. „Pokles kognitivních funkcí v důsledku stárnutí je jedním z našich nejnaléhavějších biomedicínských problémů, na něž marně hledáme lék,“ říká Dena Dubalová, profesorka neurologie na UCSF a hlavní autorka studie.
Rovněž dodává, že klotho cirkuluje v krvi a výrazně ovlivňuje zdravotní stav a s ním spojenou délku lidského života. Orson Moe, specialista z Texaské univerzity, protein přirovnává k hospodyni, jež pomáhá regulovat jak funkci ledvin, tak metabolismus.
Bílkovina byla poprvé objevena v roce 1997 patologem Makoto Kuro-o z Národního institutu neurověd v Tokiu. Všiml si, že myši postrádající klotho trpěly tím, co nazval „syndromem lidského stárnutí“. Kvůli tomu často trpěly nejrůznějšími chorobami, onemocněním srdce nebo selháváním činností důležitých orgánů. Přitom jedinci po aplikaci proteinu vykazovali až o třetinu delší život.
Nyní, téměř po 30 letech se Dubalová spolu s dalšími kolegy snaží zjistit, zda by klotho mohl být dlouhodobě efektivní u opic potažmo u lidí. S přibývajícími roky totiž naše paměť degraduje. Její tým si myslí, že pokud by se mu podařilo protein modifikovat, existuje šance, že by člověk i ve vysokém věku mohl mít výrazně bystřejší mozek.