První lidé otestovali vysokorychlostní Hyperloop, který má jezdit přes 1 200 km/h

Luboš Srb
  • V Nevadě, poblíž Las Vegas, se před několika hodinami psaly dějiny
  • Vysokorychlostní tubus Hyberloop svezl vůbec poprvé lidskou posádku
  • Jde o dopravní prostředek budoucnosti
Virgin Hyperloop
Virgin Hyperloop

Rychlost přes 1 200 km/h, čímž dojde ke zrychlení cest, např. místo 7,5 hodinové cesty vlakem z Los Angeles do San Francisca pojedete pouhých 35 minut. Zatím však technologie maximální rychlost nezvládá a při testování je dosahováno mnohem nižších hodnot, koneckonců s testováním se teprve začíná. Nicméně včerejší test Hyperloopu v Nevadě, poblíž Las Vegas, odstartoval novou éru cestování budoucnosti.

V projektu Hyperloop má prsty Elon Musk – technologický vizionář, který chce osídlit Mars (SpaceX), ale také například přejít co nejdříve k udržitelné energii na Zemi (Tesla), či spojit lidský druh s počitači a umělou inteligencí, aby se předešlo konci lidské rasy (Neuralink). Nově od léta firma nese nový název Virgin Hyperloop, protože se ke společnosti přidal i známý miliardář Richard Branson, který má například vesmírnou společnost Virgin Galactic a díky němu může technologie přijít komerčně na trh zřejmě mnohem dříve.


Čtěte také: Technologie, které mohou jednou změnit svět


Hyperloop
Hyperloop

Jak proběhl první test s lidskou posádkou?

První test technologie Hyperloop s lidmi na palubě proběhl na 500metrové trati v Nevadě. Cestujícími byli technologický ředitel a spoluzakladatel Virgin Hyperloop Josh Giegel a vedoucí v oblasti zkušeností s cestujícími Sara Luchian. Tubus, který využívá elektrický pohon, magnetickou levitaci a vakuové prostředí (tlak vzduchu v trubce byl 100 Pa, což odpovídá tlaku vzduchu ve výšce 60 km), zvládl jet rychlostí až 48 m/s, což je 172 km/h. Je to tedy zatím jen zlomek toho, co má Hyperloop zvládat v budoucnosti.

Každopádně test proběhl bez problémů a pro první cestující to byl jistě obrovský zážitek. Uvidíme, jak dál bude probíhat testování této dopravy budoucnosti, která by měla nejprve spojit města ve Spojených arabských emirátech, Dubaj a Abú Dhabí. Ale uvažuje se také o tom, že by se technologie někdy v budoucnu mohla využít i v České republice pro propojení mezi Prahou a Brnem. Za nás jde ale zatím jen o hodně vzdálené sci-fi.

https://youtu.be/xKvbSboQ5_g


Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články