Revoluce v digitální komunikaci? Technologie využívá optická vlákna k přenosu rádiových frekvencí
- Optická vlákna jsou budoucností komunikace na dlouhé vzdálenosti
- Jejich využití se rozrůstá, avšak stále je potřeba doladit některé nedostatky
- Vědci přišli s efektivním způsobem, jak tyto problémy vyřešit

Optické kabely představují jeden z milníků ve světě komunikace. Obyčejné kovové kabely jsou nahrazovány těmi optickými a síť optických vláken se rozrůstá. Mají totiž oproti kovovým bezpočet výhod. Věda se však stále musí poprat s některými problémy, které s touto technologií přicházejí.
Obtížný převod analogu na digitál
Představte si, že v televizi běží váš oblíbený pořad. Přirozeně se na něj chcete podívat v co největší kvalitě. To samé u videí na YouTube, tam bychom navíc mohli požadovat, aby se nám načetlo téměř bez čekání. Vše tedy závisí na rychlosti a kvalitě vašeho připojení. Optické kabely dokáží splnit většinu našich požadavků na jedničku. Princip, na kterém fungují, lze využít i při vysílání rádiových signálů.
Přednosti této technologie spočívají v přenosu informací na velké vzdálenosti, aniž bychom přišli o značnou část signálu. Přenosová rychlost je také obrovská. Avšak převod fyzikálních jevů na jedničky a nuly ve světě elektromagnetiky není jednoduchým úkolem a často se jedná o hlavní překážku, která limituje výkon mnoha systémů. Jak tedy vyřešit problémy spojené se šířkou přenosového pásma a přesností kabelů?

Čtěte také: Čtecí režim v prohlížeči Chrome již brzy pro všechny. Přelouská text i s obrázky
Co použít ke zlepšení přenosu?
Server Gadgets Now upozorňuje na dva možné způsoby, které můžeme pro překonání obtíží využít. Tím prvním je přenos vysílacích vln skrz disperzní prostředí, což umožní převést vysokofrekvenční signály na nízkofrekvenční. Požadavky na šířku pásma se tak sníží, což umožní přenos signálu bez ztráty kvality. Druhý způsob nabízí řešení pomocí optických hodin.
Ty dokáží nabídnout mnohem větší počet efektivních bitů pro přenos informace. Při využití hodin na převodníku taktéž dosáhneme širšího pásma, než u obyčejného neupraveného převodníku. V obou případech se tak přesnost digitalizace signálů zvýší. Ve chvíli, kdy se tato technologie uvede do praxe, zlepší se přenos satelitní komunikace, radarů nebo zobrazování údajů v lékařském výzkumu.