Revolut je jednou z nejjednodušších cest, jak začít obchodovat s akciemi
Prostředí aplikace je jednoduché a vše je krásně přehledné
Na uživatele nečekají aktivační poplatky a i poplatky za obchody jsou zanedbatelné
Dopředu varujeme, že žádné investiční tipy nebudou obsahem tohoto článku. Zaměříme se čistě na samotné obchodování a podrobněji se na něj v aplikaci podíváme. Co koupit a kdy to prodat, to už si musíte rozmyslet sami. Vše popíšu z vlastního pohledu a na základě zkušeností, které z obchodování s akciemi přes Revolut sbírám prakticky od chvíle, kdy to bylo v rámci appky možné.
Začínáme obchodovat přes Revolut
Pro samotné obchodování budete samozřejmě potřebovat účet na Revolutu a aktivovat si obchodování. Tady se přiznám, že budu lovit ze vzpomínek – musel jsem se proklikat podmínkami, cosi odsouhlasit, ale trvalo to cca dvě minuty, než jsem byl schopen uzavřít první obchod. Teď to nejdůležitější – pro začátek určitě bude stačit účet Standard, tedy žádné pravidelné měsíční poplatky navíc za možnost obchodovat nemusíte hradit.
K akciím se dostanete přes horizontální horní menu, položka „Akcie“ je asi všeříkající. Následně uvidíte jednoduché rozhraní a položku „USD“. V té je ukryto celé kouzlo, je to totiž vlastně taková investiční peněženka, ze které budete své obchody financovat. Když na ni kliknete, uvidíte, že je v ní přesně 0,00 dolaru. Pokud ale máte nějaké finance na Revolut účtu, můžete si ji dobít. Já jsem tak učinil přesně deseti dolary, jak si můžete všimnout na ilustračním obrázku.
Nyní tedy máme dobito a otevírá se nám velký svět zbohatlíků, drahých dovolených, rychlých aut, kokainových párty a podobných radostí. Vaše dráha investora právě začala a je na čase si vybrat, do jakého podniku své finance vložíte. Provedení prvního obchodu přes Revolut je opět velmi jednoduché. Modře podbarvená položka „Investovat“ ukrývá přístup k seznamu titulů, ve kterém lze vyhledávat podle názvu nebo zkratky.
Já jsem si pro příklad našel Microsoft, u kterého očekávám růst a po kliknutí na ikonku se otevře graf dané akcie, kde je možné si zobrazit i různé časové úseky. Sytě modře je pak podbarveno nahoře tlačítko „+ Koupit“. To vás dostane do menu, kde lze zvolit objem investice. V mém případě 10 dolarů, které jsem si půjčil od manželky. Následuje kontrola příkazu, kde je kromě jiného i zajímavá položka „Zbývající obchody bez provize“, ke které se dostanu v dalším odstavci. Další klik na modrou šipku, bum a v seznamu mých investic se pod AMD hrdě krčí i Microsoft.
Teď k poplatkům, které akciové obchody přes Revolut obnášejí. Účet Standard v sobě zahrnuje i jeden obchod měsíčně zdarma, jak už jsem napsal v úvodu. Každý další vás bude stát 28 korun, což není zas tak moc, ale na větší množství malých obchodů se to nehodí. Plus plán obsahuje tři obchody, Premium pět a s účtem Metal můžete uzavřít měsíčně obchodů s akciemi kolik chcete, a to zcela gratis.
Zmínit ještě musím naprosto minimální poplatek za držení akcií, který si Revolut účtuje. Jeho výše je 0,01 % hodnoty celého portfolia za měsíc. Při každé kontrole uzavíraného obchodu pak vidíte počet zbývajících transakcí právě ve zmíněně položce „Zbývající obchody bez provize“.
Na hlavní obrazovce menu s akciemi je přehledně vidět, kolik čeho držíte a kolik to vydělalo. Já mám dlouhodobě AMD, na kterém už mám jak vidno 130 % a Microsoft mi za dobu psaní článku vynesl 0,2 %. Revolut používám spíš pro menší obchody a dlouhodobé uložení peněz, pokud to s obchodováním myslíte vážně, je to dobrý nástroj pro vstup do světa akcií, komodit a kryptoměn. Profesionální obchodníci ale samozřejmě využívají mnohem robustnější systémy.