Američtí inženýři představili neobvyklý koncept robota
Ten má být kupříkladu schopen oddělit a následně přijmout vlastní součásti
Co o něm dále víme?
Výzkumníci z laboratoře robotiky na americké Yaleově univerzitě minulý týden představili vlastní, více než nezvyklý koncept robota, který je s pomocí nově vyvinutého způsobu modulace schopen předvést nejeden zajímavý kousek. V případě potřeby je tak schopen oddělit vlastní funkční součásti, či se naopak spojit s dalšími roboty a vytvořit větší celek. Kde však podobné technologie mohou nalézt využití?
Koncept inspirovaný přírodou
Robotika patří v současné době mezi nejprestižnější a bezpochyby nejrychleji rostoucí vědní odvětví na světě. Skvěle o tom kupříkladu svědčí množství pokroků, jichž můžeme být každodenně svědky na poli vývoje průmyslových, či humanoidních robotů. Pokud si však myslíte, že vše zajímavé a revoluční zde již bylo objeveno, pak bychom rádi představili nejnovější výtvor výzkumníků a robotiků z laboratoře The Faboratory na americké Yaleově univerzitě.
Tento kousek lze totiž bez diskuze označit nejen jako neobvyklý, ale díky nově vyvinutému a vůbec poprvé aplikovanému způsobu modulace, také jako zcela unikátní. Konkrétně se totiž jedná o robota, jenž sice svým vzezřením ani nikterak zvláštním designem příliš nezaujme, dokáže však ohromit svými dovednostmi, jež mají dle jeho tvůrců napodobovat některá dobře známá zvířata.
Po vzoru mnohých menších ještěrů je tak kupříkladu schopen oddělení vlastních, plně funkčních končetin a následného opětovného složení. Stejným způsobem je ovšem stejně tak, jako mravenci v případě potřeby staví mosty z vlastních těl, schopen propojení s dalšími robotickými jedinci, do jediného většího celku. To vše navíc bez využití magnetických, či mechanických spojení.
Celé tajemství onoho nového způsobu modulování, je dle slov týmu z The Faboratory ve využití materiálu známého jako bikontinuální termoplastický pěna, spolu s lepivým polymerem. Tato směs je nanesena na oboustranných kloubech robota a díky zahřívání elektrickým proudem umožňuje krátkodobé roztavení, následované oddělením, či slepením určité končetiny. Zajímavé ovšem je, že lze tento proces údajně zopakovat takřka bezpočetněkrát, bez zjevné únavy spojovacího materiálu.
Robotici, kteří se na projektu podíleli, tvrdí že využití jimi vyvinuté techniky modulace může v budoucnu vést k mnoha radikálním změnám, spojeným se změnami tvaru a hmoty robotů, prostřednictvím autotomie a interfúze. Momentální ukázky lze dle nás považovat za velmi působivé, avšak stále naznačující dlouhou cestu, vedoucí k možnému budoucímu nasazení této technologie a uplatnění v rozličných oborech.