Rozhovor: Metaverse není budoucnost, ale realita. Facebook přišel pozdě, tvrdí Artur Sychov

redakce
  • Artur Sychov je zakladatelem a šéfem firmy Somnium Space
  • Společnost se sídlem v Praze již od roku 2017 vytváří virtuální svět metaverse
  • Co si myslí o metaversu, Facebooku, a celkově budoucnosti technologií?
Artur Sychov
Artur Sychov

V rámci letošní akce Future Port Prague Youth jsme v redakci dostali možnost vyzpovídat zakladatele a šéfa společnosti Somnium Space, která vytváří virtuální svět metaverse. Co zajímavého nám řekl Artur Sychov nejen o metaversu, ale také o budoucnosti technologií a o tom, jak bude vypadat svět za 10 let? Přečtěte si náš rozhovor.

1) Jak jste přišel na myšlenku založit firmu Somnium Space a jít vlastně cestou metaversové budoucnosti?

Kromě toho, že jsem pracoval jako investiční makléř, jsem byl vždy vášnivý gamer. Když jsem v roce 2017 zkusil první mainstream brýle pro virtuální realitu, ve kterých už bylo možné trackovat celý pokoj a dalo se také volně chodit, tak mě to strašně zaujalo a já jsem pochopil, že to je technologie budoucnosti. Věděl jsem, že ji za pět až deset let bude používat spousta lidí a že v ní budou lidé žít jako v paralelním životě. Začal jsem tedy tuto myšlenku rozvíjet a založil firmu Somnium Space.

2) Jaké země jsou podle vás nejvíce připraveny na příchod metaversu?

Nejprve je nutné pochopit, co to metaverse je. Podle mě je to prostředí s virtuální realitou, kde mohou lidé existovat v nativní podobě, tak jak jsme zvyklí a ne se dívat na ploché obrazovky monitorů. Myslím si, že na metaverse, který tu už částečně je, je připravena každá země, která má přístup k VR headsetům. Svět metaverse je velká příležitost pro rozvíjející se země. Ty se mohou chopit vedení a třeba i ekonomicky zvítězit nad technologicky vyspělými zeměmi. Stačí, aby se té technologie chopily dříve a umožnily lidem v ní existovat. V tom vidím obrovský potenciál.

Somnium Space
Somnium Space

Čtěte také: Co je to metaverse? A proč v něm Facebook alias Meta vidí svou budoucnost?


3) Co říkáte na společnost Facebook a její přejmenování na Meta s cílem vytvořit metaverse?

Beru to jako poměrně dost ukvapené řešení. Vypadá to, že příliš pospíchá, bez ohledu na to, že ta vize, co ukazoval, už samozřejmě existuje. 95 % z prezentace Marka Zuckerberga není budoucností, ale realitou, která se například v Somnium Space děje na denní bázi. Mark Zuckerberg se snaží vzbudit dojem, že on vymyslel meta a chce si dát tu pomyslnou vůdčí vlajku, Myslím si ale, že na to už je pozdě. V současné době je on, co hraje ten catch-up a ne naopak. Pozitivní věc, kterou přejmenování společnosti Facebook na Meta přineslo, je, že se lidé začali o téma metaverse více zajímat. I my jsme díky tomu zaznamenali vyšší zájem o Somnium Space a o to, co děláme. Markovi Zuckerbergovi ještě chybí to hlavní, a tím je finální produkt, který ještě nedodal. Uvidíme tak, co vymyslí.

4) Kdy si myslíte, že nastane největší zlom na poli vývoje virtuální a rozšířené reality?

Zlom nastává každý den. Nejde určit, že to bude jeden okamžik, kdy se VR a AR skokově posune, protože vývoj je kontinuální a postupuje velmi rychlým tempem. Jsme svědky toho, jak virtuální realitu a další moderní technologie používá stále více a více lidí. Toto číslo se bude v horizontu pár let navíc rapidně zvyšovat. Můj odhad je, že v horizontu tří až pěti let bude VR nebo AR používat alespoň jednou denně většina lidské populace a brzy bude headset na virtuální realitu stejně běžnou věcí jako mobilní telefon.

5) Jaké technologie podle vás budou hýbat světem za 10 let?

Bude to virtuální realita, protože umožňuje ponořit se do jiného světa a mimikovat náš reálný svět. Dále to bude rozšířená realita, díky které budeme extrémně produktivní v běžném i pracovním životě. K tomu nám zásadním způsobem pomůže i umělá inteligence. Poslední technologií bude určitě blockchain, který umožňuje lidem vlastnit všechno, co předtím vlastnily pouze velké korporace. Jedná se o identitu, digitální předměty i bankovní přechody. To znamená, že najednou 2 miliardy lidí ve světě, které teď nemají přístup k bankovnímu systému, najednou přístup získají a budou moct být ekonomicky aktivní.


Autor článku

redakce - Inteligentnisvet.cz

Inteligentnisvet.cz je o moderním světě, ve kterém hrají technologie zásadní roli. Web byl založený v roce 2019 a od té doby čtenářům přinášíme vše důležité od nejnovějších zpráv, přes odborné recenze a názory, až po vlastní seriály článků.


Komentáře


Nejnovější články