S lety do vesmíru se roztrhl pytel. SpaceX vynesla do kosmu další lidskou posádku

Tomáš Richter
  • SpaceX vynesla do vesmíru další posádku
  • Šlo o soukromou misi Axiaom 2
  • Čtyřčlenný tým stráví týden na stanici ISS
Starship od SpaceX při letu na oběžnou dráhu
Starship od SpaceX při letu na oběžnou dráhu

Společnost SpaceX je v posledních několika letech přímo nebývale v kurzu, ale je nutné podotknout, že ještě dekádu nazpět tomu tak nebylo. Aerokosmická společnost založená v roce 2002 si na výslunní musela vyšlapat místy hodně složitou cestu.

Soukromé lety do kosmu

Nyní, v roce 2023, je v úplně jiné pozici, a to uvažte, že ač jde stále o soukromou firmu, generuje SpaceX ročně obrat v řádu stovek milionů dolarů. Jen pro představu, za vypuštění jedné družice na zemskou orbitu si neváhá klidně říci o 50 až 60 milionů dolarů a pokud jde o náročnější projekty, tak by se vám z těch cifer podlomila kolena.

Podnik je navíc v posledních letech nebývale úspěšný i na poli státních zakázek, kde směle konkuruje nejen nosičům konkurenčních firem, ale i papírově mnohem silnějším konsorciím.

SpaceX a její astronauti ve vesmírné lodi
SpaceX a její astronauti ve vesmírné lodi

Čtěte také: Blue Origin získává obří zakázku! NASA utratí miliardy dolarů za přistávací modul


Vidět vesmír na vlastní oči stojí balík

Své pole působnosti navíc SpaceX nedávno rozšířila o další kratochvíli, a to jsou komerční lety. Je veřejným tajemstvím, že právě tento segment má do budoucna obrovský potenciál, byť bude jen pro úzkou (velmi bohatou) skupinu klientů.

To potvrzuje i předvčerejší odlet čtyřčlenného týmu, jejž tvořila dvojice Arabů (s první arabskou astronautkou vůbec), profesionální americká astronautka Peggy Whitsonová a v neposlední řadě americký podnikatel a filantrop John Shoffner, který celou akci financuje.

A jen tak mimochodem a pro vaši představu podotýkáme, že cena jedné letenky vyšla po přepočtu na přibližně 1,2 miliardy korun (55 milionů USD – pozn. redakce). Posádka je nyní na vesmírné stanici ISS, kde by měla strávit zhruba týden a poté se vrátí na Zemi, informuje NASA blog.


Autor článku

Tomáš Richter - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články