Muskovy satelity teoreticky lze využít pro určení polohy zařízení
Přesnost by byla o něco horší než u GPS, ale pořád by to bylo dostatečné
Celé už to bylo vyzkoušeno v praxi a to úspěšně
Pokud máte ve vesmíru vícero satelitů, které vysílají signál s časovým údajem, je teoreticky možné pomocí triangulace zjistit polohu určitého bodu. Je nutné znát polohu satelitů a ty musejí mít přesně synchronizovaný čas. Zbytek už je jen otázka vcelku jednoduché matematiky.
Přesně tak, jak je výše popsáno fungují systémy GPS nebo třeba Glonass. Podle studie je ale možné takto využít i satelity Starlinku. Celé to bylo dokonce vyzkoušeno a podařilo se určit polohu s přesností na méně než 8 metrů. Pro srovnání, systém GPS zvládá to samé při přesnosti 4-6 metrů.
Řešení vzniklo bez pomoci SpaceX
Výzkumný tým z Ohio State University tento test zvládl bez jakékoliv spolupráce s firmou SpaceX. K určení polohy jim stačil signál ze šesti satelitů a algoritmus, který vše spočítal. Na střechu univerzity umístili anténu, která signál zachytila a její polohu určili s odchylkou 7,7 metrů od její reálné pozice.
Bylo by asi odvážně tvrdit, že tento systém určení polohy je lepší než dekádami prověřená GPS, ale jak autoři zprávy uvádějí, jisté výhody by zde byly. Tou nejzásadnější je vyšší odolnost vůči útokům, přičemž zde je myšleno proti rušení nebo vysílání falešného signálu. A pak také Starlink satelity navíc obíhají v mnohem menší výšce a jsou častěji vysílány na oběžnou dráhu, což znamená i častější hardwarové upgrady.