Sen Salvadoru se rozpadá, lidem hromadně mizí bitcoiny z vládní peněženky

Roman Macháč
  • Obyvatelům Salvadoru ve velkém mizí ze softwarových peněženek bitcoiny
  • Vláda se zatím k celé věci nevyjádřila a hraje mrtvého brouka
  • Uživatelé se už nyní bouří na různých sociálních sítích
Opravdu někdo v Salvadoru krade bitcoiny uživatelům peněženky Chivo?
Opravdu někdo v Salvadoru krade bitcoiny uživatelům peněženky Chivo?

Pravděpodobně jste zaznamenali, že se Bitcoin stal v Salvadoru oficiální národní měnou. Obyvatelé země mohou využívat bitcoinovou peněženku Chivo, která má jediný úkol – zajistit bezpečné místo pro uložení peněz. Uživatelé si ovšem nyní začínají stěžovat na problém, který vláda zatím nijak neřeší. Mizí totiž peníze z účtů, a to ve velkém.

Obyvatelé Salvadoru řeší mizející bitcoiny

Teprve pár měsíců po spuštění peněženky Chivo se objevuje první problém. Obyvatelé Salvadoru sdílí na sociální sítě fotky z aplikace, odkud evidentně odchází vyšší sumy peněz na blíže nespecifikovaný účet. Uživatel Twitteru, El Comisianado, posbíral několik takových případů a postupně je zveřejnil.

Mizí přitom poměrně vysoké částky, a to v hodnotě od 100 do 16 000 dolarů. Vše probíhá skrze neoprávněnou transakci, kterou lidé nemohou nikterak ovlivnit. Vlákno se stížnostmi na Twitteru už obsahuje desítky případů a další neustále přibývají. Celkem už lidé přišli o více než 100 000 dolarů.

Kryptoměna Bitcoin
Kryptoměna Bitcoin

Čtěte také: Nová strategie nákupu Bitcoinu? Aplikace sází na největšího kritika kryptoměn


Uživatelé peněženky Chivo mají pochybnosti

El Comisianado sbírá ve svých tweetech screenshoty, ve kterých zobrazuje sérii neautorizovaných transakcí z peněženek obyvatelů Salvadoru. Uživatel, který si stěžoval na zmizení 16 000 dolarů, upozornil na zjevnou neschopnost salvadorské vlády pomoci s vyřešením problému. Také pohrozil, že s celou záležitostí půjde za médii.

Obavy z bezpečnosti peněženky Chivo jsou na místě. Už při oficiálním spuštění mnoho odborníků varovalo na odemykání účtu pomocí rozpoznávání obličeje, což je způsob, který dnes využívá většina nových telefonů. Biometrická autentizace je pro vládu stále poměrně nová, a tak panuje strach i ze ztráty soukromí.

Jen těžko si nyní umíme představit, čím si lidé v Salvadoru prochází. Myslíte si, že jde jen o chybu, nebo byla bezpečnost aplikace opravdu prolomena? Podělte se o názor v diskuzi!

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Roman Macháč - Redaktor

V první řadě milovník aut, v druhé řadě fanoušek elektrifikace. Mám to štěstí, že mohu dělat pouze to, co je zároveň mým koníčkem.


Komentáře


Nejnovější články