Šílená revoluce od Muska. SpaceX poprvé otestuje chytání raket s Mechazillou

Richard Šimáček
  • Loď Starship čeká za 4 týdny důležitá mise
  • Úkolem mise bude otestovat znovupoužitelnost rakety
  • Zachycení Starship proběhne pomocí nového systému Mechazilla
Mechazilla
Mechazilla

Stavba raket je finančně velmi nákladná a o to hůře, když tyto rakety jdou použít jen jednou. To se společnost SpaceX snaží vyřešit pomocí nového zachytávacího systému Mechazilla. Jeho první test proběhne už za 4 týdny.

Mechazilla bude chytat Starship

Společnost SpaceX se dlouhou dobu snaží vyvinout systém, který umožní zachytit rakety vracející se na zemi. Tento systém se za 4 týdny dočká prvního testu a jeho úkol bude zachytit vracející se loď Starship, jak informuje web nextbigfuture.

Pokud se systému Mechazilla úspěšně podaří zachytit Starship, tak se tato loď stane z 80 % znovu použitelná, což zajistí značné snížení nákladů a možnost mnohem častějších misí, protože nebude potřeba tolik oprav jako nyní. Pořád bude ale nutné postavit pomocné rakety. Níže se můžete podívat na animaci, jak by mohlo vypadat chycení Starship.


Čtěte také: Webbův dalekohled zachytil ohromující výjev v okolí vznikající hvězdy


Jak dojde k zachycení?

Systém Mechazilla slouží primárně jako odpalovací platforma, ale lze předělat i na zachytávací systém. Celé to bude vypadat poměrně jednoduše, raketa se přiblíží k Mechazille do určité pozice a poté se nasměruje směrem k zachytávacímu mechanismu, který vypadá jako kleště. Na ten poté přistane.

Možná to vypadá jednoduše, ale není. Raketa nejdříve musí dostatečně zpomalit a poté se musí přesně trefit do zachytávacího mechanismu a to je velká výzva, protože nebude žádný prostor pro sebemenší chybu. jakákoliv chyba v manévrování rakety může způsobit jak poškození rakety, tak Mechazilly. V nejhorším případě může dojít k explozi.

SpaceX vylepšuje Starship

Loď Starship se v nedávné době dočkala několika vylepšení. Radikálně byl vylepšen horní tepelný štít a mezi konstrukcí a kovovým pláštěm byla přidána druhá absorpční vrstva. Díky tomu loď lépe zvládne vysoké teploty při vstupu do atmosféry a sníží se tím riziko poškození celé konstrukce.


Autor článku

Richard Šimáček - Redaktor

Od útlého věku se zajímám o počítače, mobily a vůbec o vše, co má jakoukoli chytrou funkcionalitu. Přísun novinek z technologické sféry je pro mě pořádná dávka dopaminu! Svůj volný čas věnuji především hraní her, sledování kvalitních seriálů či filmů nebo pobytu v přírodě, ať už túrami nebo jízdou na elektrokole.


Komentáře


Nejnovější články