NASA zveřejnila poslední pozorování Webbova vesmírného dalekohledu
Snímky z něj zachycují úchvatný pohled na vzdálenou protohvězdu
Jak však podobné úkazy vznikají?
Vesmírná agentura NASA se před pár dny pochlubila novým snímkem vzdálené vznikající hvězdy L1527, jenž byl pořízen Webbovým vesmírným dalekohledem. Zajímavý totiž rozhodně není pouze pro svou vědeckou hodnotu, ale především pro detailnost zachycené scény, jež dle mnohých připomíná jakousi vzdálenou explozi barev v hlubokém vesmíru. Co zatím vším tedy skutečně stojí?
Snímek vesmírného ohňostroje
Vesmír je pro nás již od samého počátku jeho zkoumání nezměrnou a zároveň mimořádně fascinující neznámou, o níž i po letech výzkumu víme pouze velmi málo. Spolu s překotným rozvojem pozorovacích technologií, zahrnujících vyspělé pozemní observatoře, první radioteleskopy, či dalekohledy umístěné na orbitálních družicích, jsme ovšem mohli být svědky čím dál vzdálenějších a často mimořádně úchvatných jevů. Právě za jeden z takových jevů může být považován probíhající proces vzniku jedné ze vzdálených hvězd, jenž byl před pár dny detailně zkoumán pomocí Webbova vesmírného dalekohledu.
Ona měnící se protohvězda je známa jako L1527 a i přes své momentálně mimořádné markantní rysy byla poprvé zachycena teprve před dvěma lety. Její nejnovější snímek byl pořízen za pomoci snímací a spektrografické technologie MIRI, využívající infračervené záření střední vlnové délky k zajištění co možná nejvyšší detailnosti. Právě proto si na něm lze bez potíží povšimnout masivních molekulárních mračen, jež mladou protohvězdu obklopují a vytváří jasně zřetelný útvar, připomínající mohutné přesýpací hodiny. Mnozí pak tuto scénu přirovnávají ke vzdálenému vesmírnému „ohňostroji“.
Dle komplexní analýzy kombinovaných dat z dřívějšího pozorování prostřednictvím NIRCam (schopného detailně snímat odražené světlo) a posledního průzkumu s pomocí technologie MIRI bylo odhadnuto, že L1527 v brzké době ztratí vlivem uvolňování mohutných energetických výronů větší část svých molekulárních mračen a struktur, jež jsou momentálně stále k vidění. Jakmile pak dokončí prvotní proces nabírání hmoty, dojde k dobře známému přerodu na výrazně zářivější a energeticky vydatnější mladou hvězdu.
Vědci z agentury NASA na základě oné analýzy a chování protohvězdy, včetně toho, jak působí na okolní oblasti odhadují, že ve zdejší hvězdotvorné lokaci (souhvězdí Býka) dochází k formování nových hvězd právě tímto způsobem.