Slunce nám předvádí, co dokáže. Vědci zachytili ohromnou solární erupci

Dominick Tomanec
  • O víkendu jsme byli svědky několika mohutných solárních erupcí
  • Ty jsme mimo jiné mohli zaregistrovat ve formě polární záře
  • Co o tom tedy víme?
Erupce na Slunci
Erupce na Slunci

Vesmírné středisko pro predikci vesmírného počasí během pozdního sobotního odpoledne odhalilo několik masivních dynamických slunečních erupcí, jež svou velikostí předčily všechna očekávání. Nejen, že jsme je tak mohli zaznamenat ve formě solárních září s významně rozšířeným výskytem (i na našem území), ale také jako silné rušení, jež postihlo mnohá rádiová vysílání. Co nám o tom zatím bylo prozrazeno?

Polární záře a ztráty signálu

„Solární erupce jsou silné energetické výbuchy, jež můžeme pozorovat kupříkladu na povrchu našeho Slunce,“ zní z oficiálních dokumentů vesmírné agentury NASA. Právě takového jevy jsou takřka na denním pořádku pozorovány mnoha vesmírnými společnostmi povětšinou bez jakýchkoliv zvláštností. Tento víkend však došlo k jedné z největších erupcí za poslední dny, což jsme mohli hned v několika formách zaregistrovat i bez hvězdářského dalekohledu.

Ústav pro predikci počasí ve vesmíru (NOAA SWPC) ji ve své nedělní zprávě uvádí jako masivní dynamickou sluneční erupci, třídy X5.8, jež pravděpodobně pochází z velmi aktivní oblasti AR3664. Tato erupce pak dle všeho stála za rozsáhlými výpadky vysokofrekvenčních rádiových zařízení, ale také za skvěle pozorovatelnými solárními zářemi, jež byly navíc umocněny druhou, menší erupcí třídy X1.5.

Fotografie víkendových erupcí na slunci
Fotografie víkendových erupcí na slunci

Čtěte také: To byl fofr! NASA přenesla data vesmírem naprosto nevídanou rychlostí


Aktivita bude pokračovat

Dle NOAA SWPC jsou v několika následujících dnech ve zmiňované oblasti 3664 očekávány další erupce, jež by mohly dosáhnout vyšších tříd X, či M. Vzhledem k velikosti této oblasti, jež je téměř sedmnáctkrát větší než Země, je totiž dle agentury prakticky vyloučeno, aby zde tak rychle zavládnul klid.

Vědci z mnoha agentur pak dále zaznamenali masivní výrony koronální hmoty (CME) vypuzené plazmy a vznik ohromných magnetických jevů z hlavní erupce, které by dle předběžných analýz mohly mít jistý krátkodobý dopad na Zemi. Není proto vyloučeno, že dojde k problémům s energetickými, telekomunikačními, či satelitními sítěmi. Zároveň se ovšem prý můžeme těšit na další porci snadno pozorovatelné polární záře.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články