To byl fofr! NASA přenesla data vesmírem naprosto nevídanou rychlostí

Dominick Tomanec
  • Inženýři z NASA několikanásobně předčili vlastní očekávání
  • Vesmírná komunikace se tak možná již brzy dočká nového standardu
  • Co o tom víme?
Psyche
Psyche

Vesmírná agentura NASA provedla úspěšný test nového komunikačního systému. Ten má dle všeho využívat zcela revoluční technologii, díky níž standardní rádiové systémy nejspíše velmi rychle zastarají. V rámci posledního testu totiž bylo dosaženo více než dvacetinásobku kýženého výsledku. Jak je to ale vlastně možné?

Rychlejší než kdokoliv doufal

Účelem mise sondy známé pod jménem Psyche je zkoumání jednoho z anomálních asteroidů v naší sluneční soustavě. Díky inženýrům a vědcům z americké vesmírné agentury NASA však význam tohoto relativně nezajímavého satelitu významně stoupnul v momentě, kdy na něm byl vůbec poprvé demonstrován zcela nový komunikační systém.

Ten je v rámci nového přístupu k vesmírné komunikaci vystavěn na technologii infračervených paprsků, jež mají mnohonásobně vyšší potenciál než doposud užívané rádiové vlny. Během prosincového spuštění tak bylo možné na vzdálenost vyšší než 30 milionů kilometrů dosáhnout ohromujících 267 Mb/s, což je dle představitelů z NASA srovnatelné kupříkladu s pozemským širokopásmovým připojením k internetu.

O to impozantnější se pak může zdát fakt, že i na vzdálenost přesahující neuvěřitelných 226 milionů kilometrů (vzdálenost 1,5 násobně větší než Země od Slunce) překonal přenos rychlost 25 Mb/s. Ač se to nemusí zdát jako nikterak závratné číslo, musíme brát v potaz fakt, že původní odhady hovořily o rychlosti pouhého jednoho megabajtu za sekundu.

Země vesmír planeta
Země vesmír planeta

Čtěte také: Webbův teleskop objevil extrémně nehostinnou planetu. Vědci jsou nadšeni


Budoucnost vesmírné komunikace

Pracovníci z NASA, kteří se projektem zabývají, očekávají, že i přes jisté potíže ve vývoji může již velmi brzy dojít k zapojení této komunikační technologie do mnoha probíhajících misí (ať už na Zemi, či ve vesmíru). Předně je prý kupříkladu nutné se vypořádat s mračny, jež nemalou měrou blokují optické vysílání infračervených paprsků. Do dalšího červnového testu však dle všeho můžeme očekávat další pokroky.

Nakonec pak jistě stojí za zmínku potenciál, jež nová technologie komunikace skýtá nejen pro obor kosmologie a vesmírného výzkumu, ale také mnohé pozemské projekty. Pravděpodobně však můžeme očekávat, že se právě optická řešení, stanou ideálními odpověďmi na otázku komunikačního spojení mezi Zemí a základnami na jiných vesmírných objektech.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Dominick Tomanec - Redaktor

Věnuji se tématům kolem vědy a technologií. Fascinují mě neustále nové objevy jak na naší planetě, tak v celém vesmíru.


Komentáře


Nejnovější články