Za projektem stojí vizionář Elon Musk a jeho společnost SpaceX
Má však vůbec smysl si v budoucnu Starlink pořizovat?
Starlink je digitálním světě tak trochu pojem. Megakonstelace poskládaná z 12 tisíc družic slibuje závratnou přenosovou rychlost, velmi nízkou latenci a připojení v podstatě odkudkoliv. Zní to skvěle, slibně i nadějně! Ptáte se, v čem je pomyslný háček? Na to si společně zkusíme odpovědět.
Poměrně nedávno jsme se tématu věnovali v tomto samostatném článku. Zde najdete ucelený přehled toho, co nás již brzy čeká a nemine (a to platí i pro zahájení projektu v Česku – pozn. redakce). Jak možná víte, aerokosmická společnost Elona Muska se věnuje zkoumání vesmíru. SpaceX je ale také mnohými vnímána jako středobod veškerého dění ohledně osídlení Marsu.
Starlink vypadá slibně, ale…
V roce 2018 vypustila SpaceX na oběžnou dráhu vůbec první družici pro nové internetové připojení Starlink. Nyní je situace naprosto diametrálně odlišná. Dnes je během jednoho startu možné vynést až 60 družic současně a v budoucnu toto číslo bude ještě vyšší. Do roku 2027 by se mělo na orbitu nacházet přibližně 12 tisíc satelitů.
Ty zajistí potřebnou rychlost (50 – 150 Mb/s při latenci 16 – 19 ms) a dostupnost prakticky odkudkoliv. Možná úskalí jsou v zásadě dvě: a) aktuální pořizovací cena, b) dostupnost na českém trhu vs. konkurence. Momentální ceník pro první zájemce je nastaven následovně: terminál vychází na 500 dolarů (cca 10 800 Kč), měsíční paušál na 99 dolarů (zhruba 2 100 korun).
Není to málo, ale na druhou stranu jistota globálně dostupného širokopásmového internetu není k zahození. A tím se dostáváme k druhému bodu. Starlink zahájí ostrý start, Česko nevyjímaje, v průběhu roku 2022. Jenže se nabízí otázka: pokud někam necestujete, má vůbec cenu si jen pořizovat?
Už s ohledem na relativně malou velikost našeho trhu, tři operátory a nepřeberné množství poskytovatelů stejně jako naprosto neuvěřitelný cenový rozptyl v tom smysl moc nevidíme. Mimoto, zmíněna přenosová rychlost garantovaná Muskovým týmem není až tak závratná, když to srovnáte s tím, jaké maximum jste schopni vyždímat díky optice.