Teleskop Jamese Webba pořídil první snímky Marsu. Je to parádní podívaná

Martin Skořepa
  • Webbův teleskop se tentokrát zaměřil na planetu Mars
  • Pořídil snímky v různých vlnových délkách infračerveného světla
  • Podívejte se, jak Mars vypadá na nejnovějších fotkách od americké NASA
Planeta Mars
Planeta Mars

Ačkoliv vesmírný teleskop Jamese Webba se specializuje na snímání vzdálenějších objektů, tentokrát s ním americká agentura NASA nafotila poměrně blízkou planetu Mars. Kvůli tomu se muselo výrazně měnit nastavení a seřízení závěrky, aby byly fotky vůbec použitelné a nebyly lidově řečeno přepálené.

Webbův teleskop nafotil Mars

Webbův teleskop se nachází zhruba 1,6 milionu kilometrů od Země a může velmi dobře pozorovat stranu Marsu, která je přivrácená ke Slunci. Vědci tak mohou sledovat například sezónní změny planety, prachové bouře a obecně změny počasí.

Pomocí infračerveného světla je možné získat detailní záběry, které mohou přispět k novému pohledu na planetu Mars a její vlastnosti a změny nejen na povrchu, ale i atmosféře. První fotka je teprve začátek, který můžeme od Webbova teleskopu čekat.

První snímek Marsu pořízený teleskopem Jamese Webba
První snímek Marsu pořízený teleskopem Jamese Webba

Čtěte také: Do Marsu narazil meteoroid! NASA historicky poprvé nahrála zvuk celého incidentu


Čeho si všimnout na snímcích?

Jak uvádí americká agentura NASA, na nových snímcích si můžeme prohlédnout východní polokouli Marsu v různých vlnových délkách infračerveného světla. Na jednom z nich vidíme odrážené sluneční světlo a povrch Marsu, kde zaujmou hned dva krátery – Huygens Crater tvořený sopečnou horninou a Hellas Basin coby více než dva tisíce kilometrů dlouhý kráter vytvořený dopadem cizího tělesa z vesmíru.


Autor článku

Martin Skořepa - Redaktor

Odjakživa fandím pokroku technologií, nejen ve světě mobilních zařízení a automobilů. Bez chytrých a užitečných inovací je život jako bez vína, žen, nebo vy víte čeho.


Komentáře


Nejnovější články