Tesla Dojo je superpočítač, který má odstartovat revoluci na poli umělé inteligence

Luboš Srb
  • Tesla představila superpočítač Dojo využívající nový 7nm D1 čip
  • Sloužit má k rychlému trénování umělé inteligence
  • K dispozici má být v průběhu příštího roku
Tesla Dojo D1 čip superpočítač
Tesla Dojo D1 čip superpočítač

Na akci Tesla AI Day se letos děly opravdu zajímavé věci a nejde jen o nějakou rekrutaci talentů na poli umělé inteligence, ale i o ukázku toho, co vlastně společnost Tesla do budoucna chystá a jakou cestou půjde dál.

Superpočítač Tesla Dojo

Vedle humanoidního robota Tesla Bot jsme se dočkali i očekávaného superpočítače Dojo, který si Tesla taktéž vyrábí zcela sama. Firma tvrdí, že vyvinula nejrychlejší superpočítač pro trénování umělé inteligence na světě, což chtějí Musk aspol. využít nejen pro zdokonalování autonomního řízení, ale také právě pro vývoj nového robota a nedivili bychom se, kdyby technologie putovala časem také do vesmírné firmy SpaceX.

Automobilka Tesla již využívá pro trénování umělé inteligence v případě autopilota data z více než 1 milionu vozů po celém světě, díky čemuž patří její systém autonomního řízení mezi nejpokročilejší na světě, nicméně jízdy bez řidiče stále není autopilot schopný a ještě to potrvá, než bude systém dostatečně vycvičen k tomuto úkolu. Ovšem Tesla není spokojena se současným hardwarem, takže si chce vyrábět raději vlastní a mít vše pod kontrolou.


Čtěte také: ČR je až na posledním místě v žebříčku 27 zemí podle celkového výpočetního výkonu


Tesla Dojo D1 čip superpočítač
Tesla Dojo D1 čip superpočítač

Tesla si chce vyrábět vlastní hardware

Od roku 2019 si Tesla vyrábí vlastní čip v rámci Tesla Hardware 3.0, který najdeme u jejích elektromobilů, a tentokrát k tomu přidává očekávaný superpočítač Dojo, který využívá nový čip D1 vyrobený 7nm procesem s výpočetním výkonem 362 teraflopů. Na jednu „tréninkovou desku” je umístěno 25 těchto D1 čipů a v několika serverových skříních se jich spojí celkem 120, což dělá celkový výpočetní výkon více než 1 exaflop, což je opravdu brutální.

Tesla tedy chce dále a hlavně rychleji trénovat umělou inteligenci, bez které není možné dosáhnout plně autonomního řízení. Nicméně stejně jako v případě robota Tesla Bot jsme se i u superpočítače Tesla Dojo dočkali pouze plánu vyrobit v příštím roce první funkční verzi a tu postupně vylepšovat. V tuto chvíli jde tedy opět jen o nějakou prezentaci, ale nikoliv reálný produkt. Muska aspol. tedy rozhodně čeká ještě hodně práce.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články