TikTok v USA zakázal první stát! Za porušení pravidel hrozí drakonická pokuta
- TikTok dostal ve Spojených státech další políček
- Je trnem v oku americkému výboru pro bezpečnost
- Situace eskaluje, v Montaně aplikaci zakázali

TikTok se zvláště mezi mladými uživateli těší veliké oblibě. A není se moc čemu divit. Krátké a převážně úsměvné klipy, navíc mnohdy doplněné o fajn hudební doprovod, totiž představují rychlou a snadno dostupnou zábavu, kterou lze konzumovat kdykoliv a kdekoliv.
TikTok mladí milují
To není kritika, ani v nejmenším. Jde spíše o holý fakt, který poměrně dobře demonstruje, co dnešní teenageři chtějí. Že roste neskutečně raketovým tempem, dokázala i řada průzkumů, jež potvrdila, že ve Spojených státech a Evropě patří TikTok k nejpoužívanějším médiím pro sledování videoobsahu vůbec. Dokonce dává zabrat i takové stálici, jako je YouTube.
Riziko pro děti i mladistvé?
Jenže, tahle platforma je čím dál častěji trnem v oku nejen rodičům, ale i nejrůznějším sociálním a vládním institucím. Například jen v Evropě TikTok spolu se svou mateřkou společností ByteDance čelí několika žalobám kvůli praktikám při shromažďování a využívání údajů o dětech včetně hodně diskutabilního obsahu šitého doslova na míru.

Čtěte také: Apple představí přelomovou funkci. iPhony se naučí replikovat lidský hlas
Bezpečnostní riziko
A to je jen pomyslné pozlátko. V několika předchozích měsících se totiž celá záležitost přetavila v něco mnohem zásadnějšího. Zabezpečení platformy přichází na přetřes na nejvyšších úrovních, vzrůstají obavy v souvislosti s možným zneužitím soukromých dat uživatelů, napojením na čínský vládní aparát atd.
Situace navíc zvláště v posledních týdnech eskalovala do takové míry, že si šéfa TikToku na kobereček pozval i americký kongresový výbor pro bezpečnost dat uživatelů v USA.

Montana vydala zákaz
Politici neponechali nic náhodě a Shou Zi Chewa podrobili křížovému výslechu, který má dodnes v živé paměti třeba Mark Zuckerberg, CEO společností Meta či Facebook. Chewovo vystoupení je však neuspokojilo, a to i přesto, že jakékoliv napojení na čínský vládní režim kategoricky odmítl.
Jak celá kauza dopadne, není v tento okamžik jednoduché předjímat, nicméně jedno je jisté – věci se daly do pohybu, jak dokazuje aktuální situace v Montaně.
Americký stát se totiž vůči čínské sociální síti tvrdě vymezil a zavádí plošný zákaz. Greg Gianforte, republikánský guvernér, uvedl, že tento krok je za dané konstelace naprosto nezbytný. Nový zákon vstoupí v účinnost 1. ledna 2024 a očekává se, že může posloužit jako precedens pro další státy USA, informuje server Ars Technica.
Autor článku

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.