Microsoft chystá kontroverzní krok v zavádění vlastní umělé inteligence
Uživatelé si za generování AI obrázků ve Wordu značně připlatí
Co o tom víme?
Společnost Microsoft rozděluje komunitu svým kontroverzním rozhodnutím účtovat nemalé poplatky za možnost užívat prémiové služby vlastní umělé inteligence Copilot v již placených programech, jako je například Word. Platící uživatelé by tak dle všeho mohli zaplatit až stovky dolarů ročně za něco, čeho jsou volně dostupné verze umělé inteligence schopny zcela zdarma. Jaký byl tedy zamýšlený záměr tohoto rozhodnutí?
Příplatek ke stávajícímu předplatnému
Veřejnosti plně přístupná umělá inteligence je s námi teprve několik málo let a přesto si již téměř nelze nevšimnout, jaký vliv má nejen na svět, ale také na většinu z nás samotných. Bezpočet společností se totiž čím dál častěji zasazuje o její nasazování v prohlížečích, sociálních sítích, či mobilních a počítačových aplikací. Mezi takové pak pochopitelně patří i technologický gigant Microsoft, jenž v současnosti modifikuje celou řadu vlastních programů ze svého balíčku Office tak, aby mohli být kompatibilní s vlastní umělou inteligencí Copilot. Ne vždy však lze tato „vylepšení“ považovat za prospěšná.
Příkladem za všechny může být nedávno představené propojení služby Microsoft Designer s hlavními součástmi zmiňované sady jako je PowerPoint či Word, jehož účelem má být generování obrázků přímo při práci v daném programu. Místo, aby však tato banální funkce byla připočtena k ceně základního, měsíčně placeného balíčku Microsoft 365, bylo rozhodnuto o tom, že bude přiřazena k prémiové verzi umělé inteligence Copilot Pro. Mnozí uživatelé jsou tak zmatení z pomyšlení na nutnost placení sedmi až deseti dolarů měsíčně za samotnou sadu a dalších dvaceti jen kvůli možnosti vygenerování obrázku během práce na textu či prezentaci.
Rozhodnutí společnosti Microsoft o zavedení poplatků za dodatečné funkce lze sice teoreticky ospravedlnit nutností pokrytí nákladů na provoz samotné umělé inteligence, avšak v konečném důsledku působí spíše nelogicky. Jak totiž mnozí uživatelé na internetových fórech poznamenávají, fakticky neexistuje důvod, proč si samotný obrázek či GIF nejdříve nevygenerovat skrze volně dostupnou verzi Copilotu či jiné umělé inteligence a následně jej do svého projektu vložit. Vysoká cena je pak také dle mnohých příliš vysoká, vzhledem k velmi omezenému množství funkcí.
Ve výsledku těžko říct, zda si Microsoft pouze nechystá půdu k budoucímu přidávání nových funkcí a možností do programu Copilot Pro. Jeho nynější verzi však lze bohužel objektivně označit pouze za jakousi cenově nadsazenou betu.