Tohle Apple nedomyslel. Na loňských iPhonech nerozjedete jeho novou AI

Lucia Bihuncová
  • Apple představil svou umělou inteligenci na nedávné WWDC 2024
  • Zklamáním je, že se AI nedostane na všechny loňské modely
  • Analytik Ming-Chi Kuo objasňuje, co je za tím
Apple inteligence
Apple inteligence

Příchod umělé inteligence od Applu byl dlouho očekávanou událostí. Ale když společnost oznámila na své konferenci WWDC 2024, že AI nebude kompatibilní s loňskými modely, zvedla se vlna nevole.

Analytik naznačil důvod rozhodnutí

Ano, je tomu tak, novou Apple Intelligence nevyužijete naplno na loňských modelech iPhone 15 a iPhone 15 Plus. Tuto výsadu dostanou jen modely iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Mnozí se zamýšlejí, co je za tímto krokem. Někteří tvrdí, že společnost Apple to udělala proto, aby donutila uživatele přejít na nejnovější chystaný model, který bude na trh uveden na podzim.

Podle analytika Ming-Chi Kua však může být za tímto krokem něco jiného. Na platformě Medium nastínil, které faktory mohly přispět k rozhodnutí společnosti, aby se Apple Intelligence integrovala jen do modelu iPhone 15 Pro. Zatímco ty základní modely byly vynechány.

Apple inteligence
Apple inteligence

Čtěte také: Naučí se smartphony vidět skrz oblečení? Vědci odhalili novou technologii


Důvodem je zřejmě velikost paměti

iPhone 15 se dodává s čipem A16 Bionic s pamětí 6 GB, zatímco Pro model má čip A17 Pro a paměť 8 GB. Apple Intelligence vyžaduje zařízení minimálně s čipem A17 Pro nebo M1 s 8 GB paměti. Z těchto informací Kuo usoudil, že Apple Intelligence vyžaduje alespoň 2 GB volné paměti.

U čipu A16 Bionic je pravděpodobné, že většinu z dostupných 6 GB paměti spotřebují jiné procesy. Naopak, u A17 Pro a jeho 8GB RAM zůstává větší prostor pro nutné úkony Apple Intelligence.

Apple je na tom lépe než konkurence

Všechno se to může zdát jako spekulace, ale Kuo svá tvrzení podkládá i dalšími informacemi. Jak poznamenal, Apple Intelligence používá velký jazykový model se třemi miliardami parametrů, který po komprimaci potřebuje přibližně 0,7 až 1,5 GB volné paměti.

Kromě toho má čip M1 menší výpočetní výkon než A16 Bionic (11 TOPS oproti 17 TOPS). Je tedy zřejmé, že výkon zpracování není klíčovým faktorem, proč se Apple rozhodl, že čip A16 Bionic nebude podporovat novou umělou inteligenci.

Kuo udělal také zajímavé srovnání mezi Apple Intelligence a počítači od Microsoftu, které používají umělou inteligenci Copilot+. Zatímco Apple Intelligence vyžaduje minimálně 11 TOPS výpočetního výkonu, Copilot+ potřebuje téměř čtyřnásobek, a sice 40 TOPS. Z tohoto srovnání je zřejmé, že Apple Intelligence je mnohem efektivnější než modely AI, které běží na konkurenčních zařízeních.


Autor článku

Lucia Bihuncová - Redaktor

Bývalý redaktor webu Inteligentnisvet.cz.


Komentáře


Nejnovější články