Twitter nově zakazuje sdílení fotek soukromých osob bez jejich souhlasu

Luboš Srb
  • Sociální síť Twitter přináší nové podmínky pro uživatele
  • Nově není povoleno sdílet fotky soukromých osob bez jejich souhlasu
  • Jak to asi bude fungovat v praxi a znamená to problém nebo ne?
Twitter
Twitter

Je to pouhých pár desítek hodin od odstoupení zakladatele a šéfa sociální sítě Twitter a už se začínají dít velké věci. Společnost přichází s novými podmínkami pro uživatele, které je mají prý více ochránit, nicméně to může dopadnout klidně přesně opačně.

Twitter má nové podmínky

Nově totiž najdeme v aktualizovaných podmínkách Twitteru, že je zakázáno sdílení fotek soukromých osob bez jejich souhlasu. Ihned se tedy strhla na internetu diskuze o tom, zda je možné například vyfotit na dovolené památku a mít na fotce i nějaké cizí turisty, od kterých asi těžko seženu povolení.

Podle Twitteru jsou nové podmínky důležité z toho důvodu, aby více ochránily soukromí lidí, kteří se mohou jinak stát obětí různých podvodů a zneužívání. Některé fotky prý mohou potenciálně narušit soukromí člověka a vést k psychické či fyzické újmě.

Jack Dorsey
Jack Dorsey

Čtěte také: Elon Musk se přiznal, že nejméně polovinu příspěvků na Twitter napsal na toaletě


Automatická nebo pouze manuální kontrola při nahlášení?

Jak to bude Twitter kontrolovat? „Když nás upozorní zobrazený jednotlivec nebo jeho oficiální zástupce, že nesouhlasili se sdílením jejich soukromého obrázku či videa, odstraníme jej.“ Jinými slovy to nevypadá, že by to mělo být tak hrozné a hlavně zautomatizované.

Twitter také uvádí, že se pokusí přistupovat k jednotlivým případům na základě pochopení kontextu, kdy například při hledání ztracené osoby takovou fotku ponechá v zájmu nalezení hledané osoby například při katastrofách a jiných krizových situacích.

Nové podmínky používání Twitteru nemají cílit na veřejné osobnosti či jednotlivce, se kterými se například někde vyfotíte a pochlubíte se fotkou na sociální síti bez písemného souhlasu, nebo pokud je daný snímek sdílený ve veřejném zájmu či obohacuje veřejnou debatu.

Prakticky to tedy bude nejspíše fungovat tak, že nadále bude možné sdílet fotky cizích osob, ale pokud už by to bylo za hranou a mohlo tím dojít k ohrožení soukromí dané osoby, ať už v podobě obtěžování či zastrašování, tak Twitter zakročí.


Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, kdy jsem založil první z webových magazínů, Mobilizujeme.cz, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře


Nejnovější články