Ukazuje nám koronavirus budoucnost? Ve městech je teď nebývale čisté ovzduší

Martin Skořepa

Všechno špatné je nakonec k něčemu dobré. Platí to i v případě koronaviru COVID-19, který nám svým způsobem ukazuje, jak dobrá může být budoucnost.

TIP: 3 jednoduché důvody, proč se nakonec elektromobily prosadí

Toxická města se stala „rájem na zemi“

Dillí je s více než 10 miliony obyvatel druhé největší město Indie. A patří mezi nejznečištěnější města na světě. Podle indexu kvality ovzduší (AQI) jsou zde běžné hodnoty kolem 200 bodů – v těch nejhorších dnech vystoupají do život ohrožujících 900 a někdy dokonce mimo měřitelnou stupnici. Ovšem cokoliv vyššího než hodnota 20 je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zdraví škodlivé a předčasně kvůli tomu umírají lidé.

Podobné příklady bychom našli i v dalších městech, třeba v Bangkoku, Pekingu, São Paulu, Bogotě. Nicméně kvůli koronaviru státy vyhlásily nouzový stav a nařídily zvláštní opatření, která mají pomoci v boji s touto světovou pandemií. Jedním z pravidel je zákaz nebo naprosté omezení pohybu, což platí samozřejmě i pro cestování letadly, auty, apod.

A výsledky? V těchto dnech mají například v indickém Dilí takovou kvalitu ovzduší, že ji někteří přirovnávají k vysokohorským podmínkám. Kvalitu ovzduší je dle indexu AQI každý den pod hodnotou 20, tedy zdraví neškodné. A hlavně je to i vidět, podívejte se na srovnávající snímky před a po (nebo spíše během) koronavirového období. Nebe je krásně modré, viditelnost je výrazně lepší, podle místních zde opět hlasitěji zpívají ptáci.

Ukázka budoucnosti?

Koronavirus tak vlastně zařídil, že se již nyní můžeme podívat na to, jak by mohla vypadat lepší budoucnost, pokud bychom se lépe starali o životní prostředí. Samozřejmě si nedovedeme představit, že by se úplně přestalo jezdit auty a létat letadly, ale pokud by se v těchto směrech hledala lepší řešení a investovalo se dále do technologického vývoje, který by šel ruku v ruce s udržitelnou budoucností, mohli bychom se vyhnout černému scénáři. Co myslíte vy?

zdroj: theguardian, vlastní


Autor článku

Martin Skořepa - Redaktor

Odjakživa fandím pokroku technologií, nejen ve světě mobilních zařízení a automobilů. Bez chytrých a užitečných inovací je život jako bez vína, žen, nebo vy víte čeho.


Komentáře


Nejnovější články